Liška (SZ): Nevyužitá možnost ke skutečně obnovitelné energetice

04.02.2012 10:50

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila návrh zákona o obnovitelných zdrojích energie s pozměňovacími návrhy Senátu Parlamentu ČR, které mírně vylepšují zpackaný návrh. Zákon ale rozvoj obnovitelných zdrojů spíše brzdí, a vyžaduje proto radikálnější úpravy.

Liška (SZ): Nevyužitá možnost ke skutečně obnovitelné energetice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

„Předkladatelé zákona přehlížejí dynamický rozvoj obnovitelné energetiky v ostatních státech vyspělé Evropy a vnímají obnovitelné zdroje spíše jako hrozbu a ne jako příležitost. Přitom tyto moderní ekologické technologie budou během několika let vyrábět elektřinu levněji než dnešní uhelné či jaderné elektrárny a mají obrovský potenciál při tvorbě nových pracovních míst. Skandální je také fakt, že na přípravě zákona se nepodílelo ministerstvo životního prostředí a zcela ponechalo prostor ministerstvu průmyslu a obchodu," říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

„Aktuální návrh zároveň pokračuje v tažení proti rozvoji fotovoltaiky v ČR, kdy dokonce ani neumožňuje dostatečný rozvoj střešních instalací nízkým stropem v národním akčním plánu. Návrh tak téměř likviduje možnosti rozvoje oboru, který má výrazné perspektivy pro budoucí soběstačnost domácností a firem," doplňuje člen předsednictva zelených Ondřej Mirovský.

Jediným úspěchem novely je ochrana malých dodavatelů obnovitelné energie vůči dominantnímu ČEZu.

Strana zelených dále vyzývá vládu k doplnění zákona o opatření, které vyloučí podporu spoluspalování zbytkové biomasy z lesa a dřevozpracující výroby v elektrárnách a teplárnách s uhlím. Strana zelených také požaduje odstranění podpory spalováni nevytříděného biologicky rozložitelného odpadu ve spalovnách, která demotivuje od třídění a materiálového využívání odpadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Nová nizozemská vláda výrazně zpřísní svou azylovou politiku

6:16 Fiala (SPD): Nová nizozemská vláda výrazně zpřísní svou azylovou politiku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k azylové politice nové nizozemské vlády.