Liška (SZ): Odpoutejme se od vysokých emisí skleníkových plynů

01.06.2013 15:43

Do České republiky zavítal vzácný host, prof. Stefan Rahmstorf, přední světový oceánolog a jeden z hlavních autorů Čtvrté hodnotící zprávy Mezinárodního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), a promluví na téma „Co víme o změně klimatu?“ a představí předběžné výsledky Páté hodnotící zprávy (IPCC). Nedávno byla zveřejněna další důležitá zpráva, která poukazuje na to, že je za pět minut dvanáct na to, začít brát klimatickou změnu vážně.

Liška (SZ): Odpoutejme se od vysokých emisí skleníkových plynů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Dle měření na havajské sopce Mauna Lao překročila průměrná koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře symbolickou hodnotu 400 částic na milion částic atmosféry (ppm). Stalo se tak vůbec poprvé v dějinách celého lidstva. Bude-li pokračovat trend nárůstu koncentrace CO2 z posledních desetiletí, hrozí, že klimatický systém v dohledném čase překročí bod zlomu. Ocitne se tak ve stavu, kdy budou spuštěny nevratné změny, na jejichž konci budou během relativně krátké doby panovat výrazně jiné klimatické podmínky než dnes.
 
Na tak rapidní a rozsáhlou změnu nejsou stovky miliónů lidí vůbec připraveny a náklady pro bohaté země s tím spjaté budou jen stěží představitelné a vyčíslitelné. Hodnota, která by garantovala dlouhodobou stabilitu klimatu, činí ale již dávno překonaných 350 ppm.
 
„Strana zelených usiluje o urychlené přijetí účinných opatření, která by zajistila postupnou proměnu hospodářství, zejména energetiky, ale též zemědělství a jiných sektorů s cílem odpoutat se od vysokých emisí skleníkových plynů," říká Ondřej Liška, předseda SZ.
 
Zasazujeme se proto, aby:
- Česká republika do roku 2020 snížila množství svých emisí o 25-30 % oproti hodnotám z roku 1990 a zároveň finančně přispívala na rozvoj emise redukujících opatření v prioritních zemích české rozvojové spolupráce (ochrana deštných lesů, rozvoj šetrných technologií), stejně jako na adaptační opatření v těchto zemích;
- česká vláda byla aktivním činitelem v resuscitaci evropského trhu s emisními povolenkami (ETS);
- byly přijaty požadavky iniciativy Velká výzva - zákon, který by snížil závislost České republiky na fosilních palivech po vzoru Velké Británie;
- byla vícekolově uplatněna účinná environmentální - uhlíková-daňová reforma, tj. byla uvalena daň na uhlíkové energetické zdroje, ovšem se současným umenšením zdanění práce, aby nová environmentální daň neměla negativní sociální dopady;
- byly v plném rozsahu zachovány územní limity těžby uhlí a zároveň bez výjimky znemožněna těžba veškerých tak zvaných nekonvenčních fosilních zdrojů (břidličný plyn, podzemní zplynování uhlí apod.);
- byly výraznou měrou dotovány projekty zateplování domů pomocí programu Zelená úsporám a dalších;
- se Státní energetická koncepce zaměřila z většiny na rozvoj úsporných opatření a obnovitelných zdrojů;
- zrušeny nesmyslné dotace fosilních paliv;
- byly více stavěny cyklostezky a podporována elektrifikace městské hromadné dopravy;
- byla přesunuta kamionová dopravy ze silnic na koleje;
- byl podpořen výzkum vysoce účinných elektromobilů v součinnosti s rozvojem obnovitelných zdrojů;
- do školních osnov byla zavedena energetická gramotnost.
 
„Klimatická změna je nejvážnější problém, jakému lidstvo čelí. Přesto či spíše právě proto stojí v české politice zcela stranou zájmu, jakoby vůbec nebyl. Namísto strkání hlavy do písku před nepohodlnými pravdami, bychom měli vzít odpovědnost a rozum do svých rukou a přijmout účinná opatření, jež zamezí dalšímu zhoršování stavu. A to nejen co se podnebí týče, ale též naší závislosti na levných a docházejících fosilních palivech," uzavírá František Marčík, člen energetické sekce SZ.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Jsem ráda, že je Amerika zpátky

22:58 Pekarová Adamová (TOP 09): Jsem ráda, že je Amerika zpátky

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes přijala delegaci zahraničního výboru S…