Liška (SZ): S vysokými školami je třeba najít konsensus, ne je mocensky válcovat

28.02.2012 12:41

Strana zelených odmítá návrh reformy vysokého školství a podporuje protesty akademické veřejnosti.

Liška (SZ): S vysokými školami je třeba najít konsensus, ne je mocensky válcovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška
reklama

Současné návrhy reformy fungování a financování vysokých škol odmítáme a plně podporujeme probíhající protesty akademické veřejnosti. Mylná ideová východiska pojímající vzdělání jako zboží, neomalený způsob prosazování i samotný obsah věcných záměrů jsou nepřijatelné. Strana zelených se připojuje k prohlášení iniciativy Za svobodné vysoké školy.

Cílem vysokoškolského vzdělání není hlavně příprava na pracovní uplatnění, ale rozvoj obecného poznání, tvořivosti a kritického myšlení. A to je možné jedině za předpokladu, že budou vysoké školy i nadále nezávislé, že budou svobodné. Proto odmítáme změny v kompetencích a způsobu volby demokratických akademických orgánů. Akademickou samosprávu, jeden z pilířů změn ve vysokém školství po roce 1989, považujeme za vymoženost, kterou lze nepochybně kultivovat, ne však podkopávat.

Pro zlepšení úrovně vysokých škol navrhujeme změny v těchto oblastech a to s plným vědomím toho, že nejde o změny komplexní, ale dílčí, a že nemusejí být jediné – pro nás ale naznačují směr, jímž se pro začátek ubírat:

1.) Kvalita: chceme zachování a transformaci Akreditační komise do skutečně nezávislého a profesionálního orgánu; chceme zcela transparentní diverzifikaci vysokých škol;

2.) Finance: chceme postupné zvyšování veřejných výdajů na vzdělávání na úroveň OECD, namísto školného navrhujeme zavést běžnou progresivní daň z příjmu;

3.) Spravedlnost: Chceme odstranění ekonomických bariér pro vysokoškolské vzdělávání skrze rozšíření sociálních stipendií a dalších forem podpory pro ty, kdo mají z ekonomických důvodů ztížený přístup ke studiu;

4.) Transparentnost: Chceme otevřít vysoké školy dohledu zvenčí skrze zapojení širší veřejnosti (např. absolventy) do jejích kontrolních orgánů.

„Školné není řešením financování vysokých škol, naopak se může stát pro studium zásadní překážkou. Vysokoškolské vzdělání má sociálně emancipovat, ne vytvářet dlužníky závislé na bankách,“ uvedl člen Předsednictva SZ Matěj Stropnický.

„Terciární vzdělávání změny potřebuje; aby však byly tyto změny dlouhodobé a nezávislé na momentální politické konstelaci, je třeba se trpělivě snažit o konsensus s vysokými školami jakožto hlavními aktéry, nikoliv je mocensky válcovat,“ uvedl předseda SZ Ondřej Liška.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zeleni.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válková (ANO): Nestátním neziskovým organizacím jsme dlužni poděkování a podporu

16:16 Válková (ANO): Nestátním neziskovým organizacím jsme dlužni poděkování a podporu

Projev na 43. schůzi Poslanecké sněmovny 7. dubna 2020 k návrhu vlády na vyslovení souhlasu Poslanec…