MSp: Zákon o vyšších soudních úřednících upravíme dle požadavků ÚS

30.05.2013 16:17

Ústavní soud dnes rozhodl zrušit k 31. 12. 2013 část zákona o vyšších soudních úřednících a vyšších úřednících státního zastupitelství, konkrétně § 11 tohoto zákona č.121/2008 Sb. Příslušný paragraf stanovil rozsah pravomocí vykonávaných vyššími soudními úředníky.

MSp: Zákon o vyšších soudních úřednících upravíme dle požadavků ÚS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek na kongresu ODS

Ústavní soud jednoznačně podpořil účast vyšších soudních úředníků na úkolech, které plní soudní soustava. Ústava České republiky na podílu dalších osob na výkonu soudnictví pamatuje. Ústavní soud se nicméně vymezil proti rozsahu pravomocí vyšších soudních úředníků stanovených § 11, který zhodnotil jako příliš široký. Toto ustanovení obsahuje výčet pravomocí, které vyšší soudní úředníci vykonávat nemohou, a tak předpokládá, že všechny ostatní činnosti tam neuvedené vykonávat mohou.
 
Norma vychází z Koncepce reformy justice v létech 2008 až 2010, vznikla a byla schválena za působnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.  Ministerstvo spravedlnosti respektuje rozhodnutí Ústavního soudu, důkladně se s nálezem seznámí a následně navrhne přesnější vymezení kompetencí vyšších soudních úředníků. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Evropská unie nás vede zpátky do středověku

18:50 Vích (SPD): Evropská unie nás vede zpátky do středověku

Evropská unie se snaží Českou republiku a další členské státy prostě zničit. To už se nedá nazývat j…