Mnislav „Atapana“ Zelený ve svém textu míří vedle, zřejmě nemá dostatek informací (Ruším, co jsem zrušil, LN 23. 8.). Předně: ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nerozhodl o uzavření ambasády v Kolumbii.
Toto rozhodnutí padlo za jeho předchůdce z úřednické vlády Jana Kohouta. Schwarzenberg nastoupil po volbách do úřadu v době, kdy proces uzavírání byl téměř u svého konce.
Nikdo nezpochybňuje, že Kolumbie je pro naši zemi zajímavým a důležitým partnerem v Latinské Americe, ale současný svět se dynamicky mění. Mění se hospodářská situace zemí a regionů, politické poměry, stabilita nebo bezpečnostní podmínky. Diplomacie musí na tyto pohyby reagovat mnohem rychleji a častěji, než jsme byli kdykoli zvyklí. Zavírání a otevírání zastupitelských úřadů tak nemusí být v budoucnu nijak výjimečný jev.
Ministerstvo už v roce 2010 připravovalo širokou reformu úřadu, optimalizaci sítě ambasád a celkovou změnu pojetí diplomacie.
S tím přišla nová koncepce zastupitelských úřadů, které mohou pružně reagovat na podmínky ve světě, ať hospodářské, či politické. Vznikají malá efektivní zastoupení bez obslužného personálu, budov, majetků a tradičního zázemí, a to tam, kde diplomacie očekává možnost pro uplatňování politických či ekonomických zájmů země.
Zastoupení v Bogotě vznikne na tomto zcela novém principu. Půjde o malou ambasádu s jasně vymezeným úkolem a tím je jednoznačně prosazování ekonomických zájmů ČR. Pokud se v budoucnu ukáže, že cíle se nedaří dosáhnout, že jsou snahy marné, že se české firmy a produkty neprosazují, budeme perspektivy hledat jinde a úřad se uzavře.
Dovětek závěrem: dopis s žádostí o satisfakci, o kterém se pan Zelený zmiňuje, podle všech záznamů ministru Schwarzenbergovi nikdy nedorazil. Nalepil na něj stěžovatel známku?
Vít Kolář
tiskový mluvčí MZV

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Vlada.cz
Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.
To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 7:17 Peštová (ANO): Tajuplný golfový parťák ministra Válka
- 6:23 Rozvoral (SPD): ČR nesmí být jen poslušnou provincií Bruselu
- 4:31 Prokšanová (KSČM): Podzim života má být důstojný
- 23:08 Svárovská (Zelení): Genocida se neměří počtem obětí
- 21:03 Ministr Výborný: Zemědělství by mělo mít v EU samostatný rozpočet