Maršíček (KSČM): K rozšiřování pravomocí obecních a městských policistů

23.08.2012 11:54

Vláda předkládá návrh novely zákona o obecní policii.

Maršíček (KSČM): K rozšiřování pravomocí obecních a městských policistů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček

Chci zmínit pouze ty oblasti zákona, které jsou nejvíce problematické. Jde například o to, že by strážníci měli získat některá oprávnění, která v současné době náleží pouze Policii ČR. Nově by mohli vstupovat například do restaurací po zavírací době, navíc i do neveřejných částí v případě, že by se tam podával alkohol a cigarety nezletilým. Dále  za účelem kontroly, zda se  lidé mladší 18 let neúčastní hazardu, by měli mít také tuto možnost ve vztahu k hernám.

Ministerstvo vnitra chce strážníkům umožnit také přístup do různých informačních systémů ve chvíli, kdy budou odhalovat přestupky a jiné správní delikty.

Zastávám názor, že strážníci by měli působit ve městech a v obcích dále jako důležitý doplněk policie ČR. Rozsah oprávnění strážníků je dostatečný a odpovídá jejich hlavnímu úkolu – zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku. Tudíž objektivně neexistuje potřeba je rozšiřovat. V opačném případě by bylo totiž nutné zpřísnit předpoklady pro přijetí strážníků, zkvalitnit jejich výcvik a vzdělávání. Například vstup do informačních systémů a do poznatkových fondů by  vyžadoval zkvalitnění výběru a odborné přípravy strážníků. Jinak by snadno mohlo docházet k nežádoucímu úniku informací. Také vstup do restaurací a heren jim i po zavírací době může zabezpečit Policie ČR, aniž by byla potřeba rozšiřovat pravomoci strážníkům. Naopak je třeba hledat odpověď na otázku, jak v budoucnu řešit postavení a pravomoci obecních a městských policií. Tyto pravomoci by měly být spíše omezovány pouze na prosazování veřejného pořádku v obcích. Cílem je pak levnější, ale kvalitnější městská a obecní policie, která skutečně stráží dodržování veřejného pořádku.

Nelze v žádném případě souhlasit s tím, že nedostatek policistů v přímém výkonu služby bude nahrazován posílením pravomocí městské a obecní policie a nebo dokonce některými bezpečnostními agenturami. Vláda se tímto způsobem evidentně snaží opět přenést další finanční náklady na obce. Ovšem v tomto případě už nejde jen o peníze, ale o bezpečnost občanů. O to jsou tyto snahy vládní koalice horší.

Zdeněk Maršíček, stínový ministr vnitra za KSČM

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Konzervativní proud nabírá na síle. A to je dobře

22:12 Senátor Hraba: Konzervativní proud nabírá na síle. A to je dobře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové vládě v Nizozemí.