Ministr Bendl: Vyjednávání o budoucnosti chemičky Spolana v Neratovicích

07.04.2013 15:28

Ministr Petr Bendl (ODS) v pátek navštívil Spolanu ve středočeských Neratovicích. Továrna nesmí po roce 2014 používat k výrobě rtuť a Středočeský krajský úřad jí zamítl žádost o prodloužení výjimky. V regionu ale hrozí ztráta stovek pracovních míst.

Ministr Bendl: Vyjednávání o budoucnosti chemičky Spolana v Neratovicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl
reklama

Vzhledem k tomu, že ministr Petr Bendl je také poslancem za střední Čechy a osm let byl středočeským hejtmanem, má k tomuto místu velmi blízký vztah. Ten je umocněn i tím, že jako vedoucí krizového štábu zažil nelehké chvíle, jimiž si místní prošli při povodních v roce 2002. Přímo také řídil krizový štáb při havárii, ke které v chemičce před lety došlo. Právě za jeho působení se podařilo vyřešit problém a dioxiny. Není mu proto rozhodně lhostejné, že v těchto dnech vypukl spor mezi některými ochránci přírody, vedením chemičky a lidmi, kteří se přes ekologickou zátěž obávají uzavření výroby a toho, že stovky z nich přijdou v regionu, kde je už nyní nezaměstnanost na vysoké úrovni, o práci. Vzhledem k tomu, že v problému panuje řada emocí a také dezinformací, nabídl Petr Bendl svou pomoc při zklidnění situace a vyřešení sporu k co největší spokojenosti všech stran.

„Situace je vážná a hrozí možné uzavření Spolany Neratovice. Proto chci vyvolat jednání s hejtmanem Středočeského kraje, abych se ho zeptal, jak rada kraje poté, co neodsouhlasila prodloužení integrovaného povolení Spolaně, hodlá vyřešit hrozbu hromadného propouštění. Jak hodlá vyřešit v regionu sociální situaci na Neratovicku, pokud naráz přijde o práci 700 lidí přímo ve Spolaně a ohroženy budou další stovky pracovních míst, které jsou na Spolaně závislé. I mně samozřejmě leží na srdci naše životní prostředí. Proto chci k jednání přizvat jak ministra obchodu a průmyslu, tak životního prostředí,“ řekl Petr Bendl.

Je nutné si uvědomit také to, že stát do areálu investuje 8 miliard korun na likvidaci staré ekologické zátěže. Práce za 1,6 miliard z nich stále zbývá dokončit. Ministr Petr Bendl se nabídl jako prostředník mezi Spolanou, neziskovými organizacemi a Středočeským krajským úřadem při jednáních o budoucnosti chemičky. Doufá, že se podaří najít cestu, která bude schůdná pro všechny strany a nepodepíše se negativně na sociální situaci tisíců lidí v regionu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo zemědělství

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Scheinherr (Praha sobě): Praha vybaví dopravní hřiště koly pro handicapované děti

22:02 Scheinherr (Praha sobě): Praha vybaví dopravní hřiště koly pro handicapované děti

Rada hl. m. Prahy schválila realizaci projektu jízdní kola pro handicapované děti. Město tak pořídí …