Ministr Blažek: Být drzým mi nevadí. Lepší než být blbým

19.03.2013 20:18

Řeč na 52. schůzi PS PČR dne 19. 3. 2013.

Ministr Blažek: Být drzým mi nevadí. Lepší než být blbým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek na kongresu ODS

Vážený pane poslanče, slovo drzý neslyším poprvé v životě. Když jsem byl ve čtvrté třídě, tak mi třídní učitel řekl následující větu, takže pouze navazujete na tuto větu - řekl mi: Podívej se, Blažku, můžeš být blbý nebo drzý, obojí dohromady nelze. Takže dokud říkáte, že zatím jsem drzý a nejsem blbý, tak jsem na tom pořád ještě lépe, než jsem na tom byl v nějakých deseti letech.

Podívejte se. To, co tady zaznělo - samozřejmě za prvé technický zákon to v jistém slova smyslu je, a to v tom slova smyslu, že máte určité zákony, které se už názvem věnují něčemu konkrétnímu, jestli je to zákon o policii, jestli je to trestní zákon. Tento zákon je prováděcí a související s tím, co již bylo schváleno, to znamená zejména s občanským zákoníkem a se zákonem o soukromých korporacích. V tomto smyslu jsem myslel to slovo technický zákon. Tím jsem ale neřekl, že to je nějaký zákon, o kterém se bavit nemusíme, že to je prostě nějaký zákon nižší nebo méně důležitý než zákony jiné, ale označil jsem ho za technický, neboť neupravuje svou vlastní materii, ale pouze doplňuje.

Pokud jde o drzost, podívejte se, tahle Sněmovna - když já jsem se na vás ještě díval v televizi - kdysi schválila účinnost občanského zákoníku od určitého data. Když to takto bylo schváleno, tak prostě nezbývá než v určité době doprovodit to, co bylo schváleno, a já uznávám, že je to mimořádně zásadní norma, občanský zákoník nový, tak doprovodit tím, aby ten zákon byl v souvislosti s ostatními předpisy, kterých je - pan kolega napočítal - 71, doplnit tak, aby ten zákon prostě nebyl sám o sobě, nebyl izolován a navazoval na ostatní právní předpisy. I když já dopředu říkám, že naprosto klidně se mohlo stát, že stejně v budoucnosti najdete možná i některé jiné vztahy nebo instituty, které se možná neupravily. Ale to, prosím vás, při rekodifikaci něčeho tak velikého, jako je soukromé právo, se může stát vždycky.

Takže ta otázka zní tak: Buďto se rozhodujeme o tom, že ta rekodifikace provedena bude nebo nebude. Pokud se tahle Sněmovna před nějakou dobou, a zas tak dlouho to není, ale jsou to již roky, rozhodla, že to provedeno bude, ano. Je tam samozřejmě vždy určitá míra rizika, které se nelze vyhnout, že samozřejmě ne všichni ten zákon přečtou. Mimochodem představa občana, který si po nedělích po obědě čte občanský zákoník, ta je myslím z jiného světa. Občané běžně nečtou zákony, proboha ani nemusejí. To by bylo to nejstrašnější, kdybychom dospěli do společnosti, kde by lidé místo aby dělali něco jiného si neustále četli zákony. A mimochodem záplava těch zákonů, která se odehrává v posledních deseti, patnácti letech, je už tak neúměrná, že jeden občanský zákoník navíc na tom nic nezmění, byť uznávám, že ta závažnost je veliká.

Ale vždycky se nedá vyhnout tomu riziku, když děláte tak obrovský zásah do stále platného a dlouho platného práva - někdo by možná řekl bezpráví, pokud jde o ten předchozí režim, ale to já teď neříkám, říkám "někdo by řekl" - no tak prostě holt to má tato rizika. Pokud jde o připravenost státních institucí, soudů, státních zastupitelství, obcí - my jsme se od roku 1989 dostali do staré římské zásady "Právo svědčí připravenému.". Já nepochybuji o tom, že jsou instituce - některé banky ano, některé ne, některé obce ano, některé ne - které se připravují. A pak jsou nepochybně instituce a některé banky atd., které se prostě nepřipravují. Jak donutit někoho, aby se připravoval na novou právní úpravu - myslím si, že prostředky k tomu nemáme. Takže ano, některé skupiny možná obyvatelstva, možná institucí budou teprve donuceny se s tou normou seznámit, až zjistí, že žijí v jiném právním světě, než si myslí.

To podstatné, co chci ještě říci - ten občanský zákoník nový a tyto zákony taky nikoho nenutí, aby vstupoval do nových právních vztahů. Tam prostě bude možnost výběru.

Pokud jde o to, jestli prováděcí předpisy jsou připravovány pozdě nebo brzo, jsou připravovány podle plánu. Podle plánu zkrátka a dobře. Zdůrazňuji, že ten plán se nastavil v době, kdy tahle Sněmovna schvalovala občanský zákoník a některé další předpisy. A já předpokládám, a teď to bude na této Sněmovně, v jakých lhůtách a v jaké době stihne probrat další předpisy související, z nichž několik tu máme dnes.

Když tak budu potom ještě reagovat. Hlásím se k tomu být drzý mi nevadí. Kdybyste řekl ještě blbý, tak to by mě mrzelo.

Děkuji.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…