NS-LEV 21: Církevní restituce navrhujeme rozdělit do dvou fází

27.11.2011 13:17

Rezoluce ustavujícího sjezdu politické strany Národní socialisté - levice 21. století. Čtyři artikuly k církevnímu majetku.

NS-LEV 21: Církevní restituce navrhujeme rozdělit do dvou fází
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

My, Národní socialisté - levice 21. století (NS-LEV 21), se považujeme za stranu blízkou národním církvím, za stranu národně křesťanskou v širším kulturním smyslu. Víra v Boha jako duchovní princip celého našeho počínání není podmínkou členství v naší straně, která v minulosti vždy byla a zůstává i nadále svobodomyslnou a světonázorově otevřenou. Stojí však na vědomí a uznání hlubokých mravních základů naší euroatlantické civilizace, vyjádřených v židovsko-křesťanském Desateru. Církve a náboženské společnosti proto nepovažujeme za pouhé soukromoprávní spolky, ale za sdružení, která mají podobně jako politické strany veřejné poslání sloužit společnosti a především těm, kteří potřebují naši pomoc nejvíce, tj. nemocným, sociálně slabým, vyloučeným či jinak handicapovaným. K tomu potřebují církve a náboženské společnosti odpovídající hmotné zabezpečení a podporu státu.

Návrh zákona o majetkovém narovnání, který vláda nyní připravila, však přichází v nejméně vhodný čas. Doslova každý den se množí signály, že světová, evropská a v jejím rámci i česká ekonomika právě vstupují do druhé fáze hospodářské a finanční krize, která dále oslabí veřejné rozpočty a ztíží či znemožní sanovat i momentálně naléhavější potřeby. Proto navrhujeme rozdělit toto narovnání na dvě fáze. Ihned vydat nesporný nemovitý majetek a teprve následně po odeznění hospodářské a finanční krize dořešit otázky dlouhodobého financování. Jsme si plně vědomi toho, že církve a náboženské společnosti dlouho čekaly. Trpělivost však patří mezi přední křesťanské cnosti. Soudíme proto, že ještě lze posečkat na dobu po krizi.

Národní socialisté aktivně podpoří v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky majetkové narovnání, které bude vycházet z těchto čtyř zásad:

Artikul první:    V první fázi budiž přednostně vydán nesporný nemovitý majetek bez jakýchkoli finančních kompenzací.

Artikul druhý:   Nepřekročitelnou hranicí pro vydání nemovitého majetku je 25. únor 1948.

Artikul třetí:       Vydání nemovitého majetku musí být plně v souladu s dosavadními právními předpisy o restituci majetku právnických a fyzických osob, abychom se vyhnuli pozdějším žalobám na nerovný přístup či postup vydávání, finanční ocenění apod.

Artikul čtvrtý:   Budiž ihned zahájena veřejná celospolečenská debata o dlouhodobém finančním zabezpečení církví a náboženských společností, které by však nastoupilo až po odeznění hospodářské a finanční krize.

V Praze 26. listopadu 2011

Ustavující sjezd politické strany Národní socialisté - levice 21. století

SLEDUJEME TÉMA Paroubkova nová strana  

Dále čtěte:
P. Svoboda (KDU-ČSL): Návrh KSČM na referendum o církevních restitucích je nestoudnost 

##MINIPAS 221##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: NS - LEV 21

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vícha (ČSSD): Jedenáct nových bytů ve Starém Bohumíně půjde do licitace už za dva měsíce

16:11 Vícha (ČSSD): Jedenáct nových bytů ve Starém Bohumíně půjde do licitace už za dva měsíce

Jedenáct moderních bytů rozšíří ještě letos nabídku nájemního bydlení v Bohumíně. Město právě dokonč…