Nečas: Návrh rozpočtu EU je pro nás nepřijatelný. Budu ho vetovat

09.02.2013 12:29 | Zprávy
autor: ODS

Na probíhajícím summitu Evropské unie v Bruselu je předseda vlády připraven vetovat návrh unijního rozpočtu na období 2014 až 2020.

Nečas: Návrh rozpočtu EU je pro nás nepřijatelný. Budu ho vetovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Nynější návrh rozpočtu je podle předsedy vlády Petra Nečase nepřijatelný. „Přijíždím do Bruselu na jednání o víceletém finančním rámci se silným a jednomyslným mandátem vlády České republiky. Tento návrh je pro nás neakceptovatelný a jsme připraveni použít i veto," řekl premiér před začátkem jednání.

Vláda se ve středu shodla na tom, že Česká republika je v nevýhodné pozici oproti ostatním státům evropské sedmadvacítky. Nečasův kabinet proto schválil mandát pro premiéra, ve kterém žádá o dosažení kompromisu a vstřícnost všech členských států.

„Nám jde o rozpočet, který se bude chovat férově k České republice. Nechceme žádná privilegia, nicméně tento návrh je vůči nám neférový,“ dodal premiér. Podle názoru premiéra je zjevnou nespravedlností, že Česká republika jako jediná kohezní země, jejíž alokace v příštím období má být nižší než ta současná, žádnou systémovou kompenzaci nedostala.

Česká republika chce především modernější a nižší rozpočet celé unie. „Je nám jasné, že se musí spořit, my se nebráníme úsporám ani z hlediska alokace pro Českou republiku, ale musí to být férový přístup, ten v tuto chvíli není,“ řekl premiér Petr Nečas.

Hlavním tématem únorového zasedání Evropské rady v Bruselu je víceletý finanční rámec pro roky 2014 až 2020. K tomuto tématu se únorový summit vrací poté, co se nepodařilo dospět k dohodě v listopadu loňského roku. Snahou předsedy Hermana van Rompuye je připravit pro všechny přijatelný kompromis.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

16:18 Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k verdiktu Ústavního soudu stran kompetenční žaloby p…