Nečas: Některé lihoviny bude opět možné prodávat

26.09.2012 22:56

Od čtvrtka 27. září je možné prodávat a konzumovat lihoviny s objemem etanolu nejméně 20 procent, který je vyrobený do 1. ledna 2012 nebo který má nový kolek a tzv. "rodokmen".

Nečas: Některé lihoviny bude opět možné prodávat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Vláda zmírnila zákaz konzumace tvrdého alkoholu. Schválila nařízení vlády, které stanovuje doklad o původu lihovin. Výrobci v České republice budou muset k veškerým lihovinám s objemem nad 20 procent etanolu doložit tzv. „rodokmen“. Toto nařízení nabude platnosti vyhlášením ve Sbírce zákonů.

„Bude nutné doložit původ lihu a protokol o zkoušce z akreditované laboratoře na přítomnost obsahu etanolu, obsahu metanolu a nejčastějšího rezidua denaturačního činidla,“ řekl premiér Petr Nečas.

Ministr zdravotnictví sdělí nové mimořádné opatření, které je mírnější než současný „prohibiční“ stav. „Lahve, které jsou otevřené, to se týká restauračních zařízení, jsou považovány za rizikové a jsou dvě možnosti. Nejčastější bude likvidace lahví,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Podle ministra je dána jedna výjimka pro drahé alkoholy – majitel zařízení si bude moci otevřenou láhev nechat na své náklady otestovat. Pokud bude vyloučen metylalkohol či nečistoty, dostane majitel certifikát a může alkohol dál podávat.

Tvrdý alkohol vyrobený od ledna letošního roku až do 26. září 2012 bude muset mít doložený svůj původ nejpozději do 60 dnů, jinak nesmí na trh a musí být zlikvidován.

Ministr financí dostal od vlády úkol připravit návrh opatření daňové vratky pro výrobce lihovin. Vratka by zahrnovala objem spotřební daně a DPH vyplacené za lihoviny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Vlada.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Priorita! Zatraktivnění částečných úvazků pro zaměstnavatele

14:27 Pekarová Adamová (TOP 09): Priorita! Zatraktivnění částečných úvazků pro zaměstnavatele

Komentář na facebookovém profilu k zatraktivnění částečných úvazků pro zaměstnavatele.