Nečas: Přesun systému Galileo do Prahy pomůže průmyslu

28.01.2012 22:00 | Zprávy

Předseda vlády ČR Petr Nečas uzavřel společně s viceprezidentem Evropské komise Antoniem Tajanim hostitelskou smlouvu mezi Českou republikou a European GNSS Agency.

Nečas: Přesun systému Galileo do Prahy pomůže průmyslu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas před vlajkou Evropské unie

Hostitelskou smlouvu řešící status GSA v České republice dnes slavnostně podepsal ministr dopravy Pavel Dobeš a výkonný ředitel European GNSS Agency Carlo des Dorides. O přesun sídla centrály vesmírného systému Galileo usilovala Česká
republika pět let.

„Chceme využít přesunu systému Galileo zde do Prahy také k technologickému rozvoji českého průmyslu, především v oblasti inovací,“ uvedl český premiér na tiskové konferenci při příležitosti podpisu dohody.

„Je tady velmi silný aspekt technologický a průmyslový,“ vysvětlil předseda české vlády. „Jsme přesvědčeni, že rozvoj kosmických technologií je nesmírně podnětnou a inovativní částí průmyslu s velkou perspektivou,“ dodal.

Přesun sídla agentury je pro ČR zásadní z hlediska evropské integrace

„Právě s rozměrem evropské integrace přesun agentury řídící systém Galileo do Prahy znamená přítomnost první evropské nebo celoevropské instituce na území České republiky jako nového členského státu Evropské unie,“ uvedl premiér Petr
Nečas.

Premiér Petr Nečas také připomněl, že Česká republika je první zemí z nových členských států Unie, které se staly členem evropské kosmické agentury ESA. Zmínil také tradici v kosmickém výzkumu, včetně vývoje vlastní družice.

„Česká republika se tímto angažuje ve vývoji nových technologií,“ potvrdil na tiskové konferenci viceprezident Evropské komise Antonio eurokomisař Tajani.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ods.cz

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Neefektivní nákupy, odchody vojáků a napětí v čele armády

13:23 Vích (SPD): Neefektivní nákupy, odchody vojáků a napětí v čele armády

Ministerstvo obrany České republiky čelí rostoucí vlně kritiky. Na pozadí geopolitického napětí a po…