Nekl (KSČM): Sport opět nástrojem politického nátlaku

06.05.2012 7:26 | Zprávy

Vyjádření poslance Parlamentu ČR Josefa Nekla k bojkotu fotbalového EURA 2012 některými politiky.

Nekl (KSČM): Sport opět nástrojem  politického nátlaku
Foto: worldwide.com
Popisek: Fotbal, ilustrační foto

Jsem velkým příznivcem sportu, stejně jako stovky miliónů lidí na planetě Zemi. Proto mě vždy dovede vyvést z míry jeho zneužívání k čemukoliv. Sport má přinášet radost, vrcholový sport i peníze jeho aktérům a napětí, emoce a mnohdy i estetický zážitek divákům. Z doby vrcholící studené války známe případy bojkotu významných sportovních setkání. Uvedu zde například olympijské hry v Moskvě v roce 1980 a v Los Angeles 1984. Tenkrát politici rozhodli a znemožnili řadě sportovců zúročení všeho, co do přípravy vložili a divákům vrcholné zážitky na stadionech či u televizních obrazovek.

V posledních dnech se ve sdělovacích prostředcích objevují informace, že mnozí evropští činitelé hrozí bojkotem své účasti na fotbalovém EURU 2012. Naštěstí zatím pouze svou účastí, i když nápad o jeho zrušení už také padl. A je v tom opět politika a nátlak. Jistě, v jiné poloze jako v roce 1980 či 1984, namítnou mnozí. Ale princip je stejný. Snaha o nátlak na vnitropolitické události Ukrajiny a vydírání při zahraničně politické orientaci této země. Pětileté úsilí pořadatelů chtějí zmařit politici Německa, Rakouska, uvažuje o tom Holandská vláda. Jedním z prvních, kdo s bojkotem ze strany politiků přišel, byl šéf Evropské komise José Manuel Barroso. I náš ministr zahraničí Karel Schwanzerberg přišel se svou troškou do mlýna. Startovacím výstřelem k tomuto dalšímu politickému tlaku na vládu Ukrajiny se stal soudní proces s bývalou předsedkyní Ukrajinské vlády Julií  Tymošenkovou a záměry a již i některé skutky teroristických skupin.

Dokonce se objevují snahy o přesun fotbalového mistrovství do jiné země, například Španělska. Proto se velmi ztotožňuji s vyhlášením polského prezidenta Komorovskeho, který označil bojkot Ukrajiny za „zcela nepřiměřený“. A souhlasím i s prohlášení  generálního sekretáře Fotbalové asociace ČR Rudolfa Řepky, který své stanovisko shrnul takto: „Myslím si, že sport, potažmo tedy fotbal, by měl být nezávislý na politických rozhodnutích. Měl by být a je autonomní.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: KSČM

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Kdo hájí komunismus, hájí zlo

19:03 Zdechovský (KDU-ČSL): Kdo hájí komunismus, hájí zlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům Ondřeje Dostála.