Opálka (KSČM): Spuštění II. pilíře za každou cenu?!

9. 10. 2012 18:00

Pan ministr Jaromír Drábek převzal politickou zodpovědnost za „hřích“ svého nejbližšího spolupracovníka s tím, že jeho demise platí až k termínu 31. října tohoto roku.

Opálka (KSČM): Spuštění II. pilíře za každou cenu?!
Foto: KSČM
Popisek: Poslanec Miroslav Opálka
reklama

Důvod? Údajně příprava na předání funkce a ministerstva. Nezasvěcený pozorovatel tomuto kroku asi moc nerozumí. Vždyť na MPSV je řada dalších náměstků a jeden z nich dokonce dlouhodobě pracoval v pozici 1. náměstka a dokonce i ministra. Nic by tedy nemělo bránit tomu, aby byl například někdo z nich, případně i jiný ministr, dočasně pověřen řízením ministerstva.

A tak se šíří různé hypotézy o zametání stop apod. Dnes se však vyjevil znenadání další důvod odkladu rezignace. Je třeba prosadit to, co bylo donátorům slíbeno! A to je spuštění II. kapitálového pilíře důchodového systému - za každou cenu a za jakýchkoli podmínek.

Již delší čas musím brát v úvahu, že vláda předkládá přímo či cestou koaličních poslanců nejen asociální, ale i legislativně nedodělané návrhy zákonů. Že zcela opomíjí přiložit k těmto zákonům podzákonné normy, a porušuje tak zákon o jednacím řádu PS PČR. Proto také omezuje opozici ve výkonu funkce zpravodaje sněmovny. Vše se totiž musí opravovat prostřednictvím koaličních poslanců ve výborech či při druhých čteních a nakonec stejně vláda produkuje další a další opravné novely.

Tak je tomu i u technických novel souvisejících se spuštěním II. důchodového pilíře, které jsem navrhl zamítnout a které vetoval Senát i pan prezident. A ejhle, v úterý se dozvídáme, že štáb právníků dostal od pana ministra zadání a koumá, jak zdůvodnit možnost reálného spuštění nového důchodového pilíře i bez potřebných zákonných norem. A vše se zdůvodňuje tím, že přece základní zákony již byly schváleny.

Neuvěřitelné, ale v podmínkách ČR je skutečně zatím pořád možné téměř vše. Podle této logiky by však nemusel lid čekat ani na prováděcí zákon o celostátním referendu a domáhat se tohoto referenda přímo. Vždyť má na ně také právo. Třeba k vyslovení nesouhlasu s politikou současné pravicové Vlády ČR.

Miroslav Opálka, poslanec a místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální strategii

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Langr (ZpL): Thespian bude pracovat bez nároku na mzdu

20:33 Langr (ZpL): Thespian bude pracovat bez nároku na mzdu

Za kampaň Liberec 2028 bude mluvit robot