Ministr životního prostředí Ing. Tomáš Chalupa ve svém vystoupení na ČT 24 dnes 3. září 2012 v 10:35 hodin hovořil na téma průzkumu a těžby břidlicových plynů (BP) metodou hydraulického štěpení hornin (hydraulic fracturing - HF) v ČR. Vystoupení pana ministra vnímáme s hodně smíšenými pocity. Pan ministr hovořil zjevně s nedostatečnou znalostí problematiky, jeho sdělení jsou chaotická a často si protiřečí, vybočují z logického uvažování a jsou v rozporu s dříve sděleným.
Při projednávání návrhu zákona o zákazu metody hydraulického štěpení při těžbě břidlicových plynů v Senátu náměstek ministra životního prostředí Ing. Libor Ježek řekl, že bude vydáno vládní moratorium na průzkum a těžbu břidlicových plynů v ČR a času moratoria bude využito k důkladné analýze a výzkumu dopadu konkrétních činností při průzkumu i případné těžbě uvedených surovin na složky životního prostředí. Toto sdělení mělo být vzkazem ministra životního prostředí Ing. Tomáše Chalupy.
Ministr životního prostředí Ing. Tomáš Chalupa na dnešním brífingu prohlásil, že během trvání moratoria nebudou povolovány průzkumy ložisek břidlicového plynu.
Náš komentář:
Moratorium nezabrání podávat žádosti o stanovení průzkumného území, neboť nelze vládním nařízením zakázat podávání takových žádostí; naopak, tyto žádosti musí být vyřizovány způsobem určeným zákonem. Podle stávajícího znění horního zákona a dalších souvisejících předpisů může ten, kdo provedl průzkum, důvodně předpokládat, že mu bude povolena těžba. Pokud bude takovému subjektu těžba upřena, logicky bude požadovat náhradu vynaložených nákladů a ušlého zisku, pravděpodobně v arbitrážním řízení vůči ČR. (Jsme však nuceni klást si otázku, zda právě arbitráž není cílem konání některých zúčastněných osob).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Pakosta