A počínání obou nejspíš na samé hranici trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Klaus i Nečas si totiž evidentně pletou zájmy svoje a „svých“ podnikatelů se zájmy celospolečenskými. Pokračovat v tunelování Česka pod záminkou tzv. reforem je oběma zřejmě nade vše. Proto se tentokrát pokoušejí udělat jakýsi tunel dokonce na celou Evropu. S odvoláním na zlou „EU“ chtějí dosáhnout, aby naše země zůstala co nejvíce stranou evropského vlivu a evropských institucí. To jim, jejich vládě „boje proti korupci“ a jejich lidem umožní zemi nadále rozkrádat.
Rozhodnutí Evropské komise k využívání evropských fondů ve školství je jasným signálem, že Nečas a jeho vláda by při prohloubení integrace EU dále takhle hloupě krást nemohli. A že Klausův chráněnec Dobeš by všude jinde v Evropě už byl v teplácích. Partu českých tunelářů k smrti vyděsilo, že smlouva počítala s větším dohledem nad financemi členských zemí.
Při zřetelném ideovém vedení svého hradního guru Nečas prakticky znemožnil vstup naší země do eurozóny. I to má svůj důvod: nebude nutné převádět na eura ty stamilióny či miliardy českých korun uložených v krabicích po garážích a jiných „bankách“. A tedy vysvětlovat, jak k nim dotyční přišli. Přitom zavedení eura je naším právním závazkem z přístupové smlouvy. Když ale má Nečas společně s dalším tunelářem těžkého kalibru - ministrem ProMoPro - co nejdéle nechat v Afghánistánu naše vojáky, je dodržování našich závazků - i když nikdo neví jakých - biblí svatou, argumentem všech argumentů.
Nečas navíc odmítl smlouvu navrženou jeho pravicovými spřízněnci z Německa a Francie. V té smlouvě není nic levicového, ani středolevého. Ani nemůže být, protože ze 27 členských zemí EU jsou dnes jen v šesti z nich středolevé vlády. Spojil se s britským premiérem, jehož země je napůl v EU a napůl není. Tedy v postavení, v němž Británie nebude moci být trvale. Vybrat si za patrona britského premiéra (protože polský „spojenec“ v závěru z Nečasova pohledu selhal) ukazuje na Nečasovu nebezpečnou politickou naivitu. Spoléhá tedy na Cameronovu podporu a ochranu. Viditelně neví, že Cameronův předchůdce Palmerstone už zhruba před stopadesáti lety upozornil, že Británie v Evropě nemá přátele, ale jen zájmy. Opravdu už Nečas zapomněl, jak jiný Cameronův předchůdce, konzervativec Neville Chamberlain, vysvětloval v Dolní Sněmovně důvody přijetí Mnichovské dohody? Cameronův ochranný deštník nad Nečasem je stejně spolehlivý jako ten pověstný deštník Nevilla Chamberlaina.
Nečasovy argumenty o složitosti ratifikace smlouvy u nás jsou směšné. S překvapující otevřeností nám vlastně řekl, že on ratifikaci prosadit nedokáže. Jenže je především jeho politickou odpovědností ji zajistit. Tedy vyvinout na prezidenta trvalý a všestranný nátlak. Tak jak to - a úspěšně - předvedla ČSSD před více než dvěma lety při ratifikaci Lisabonské smlouvy. Přes všechny vytáčky Hrad musel tehdy kapitulovat. A kapituloval by i tentokrát, kdyby ovšem vláda chtěla. Takhle je to ono české „já na bráchu, brácha na mně".

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21