Paroubek: Kdo žene ceny vzhůru?

12.10.2012 21:42 | Zprávy

Česká republika je sužována zvyšováním nepřímých daní a zvyšováním cen. Jedno je způsobeno činností vlády, druhé naopak její nečinností, ale obojí působí na ekonomiku zhoubně.

Paroubek: Kdo žene ceny vzhůru?
Foto: NS-LEV21
Popisek: Jiří Paroubek

Je pozoruhodné, jak ráda mluví vláda o konkurenceschopnosti a zdůvodňuje tak, proč chce snižovat mzdy nebo sociální pojištění. Možná přitom sní, že budeme mít mzdy jako v Číně, nebo budeme raději placeni miskou rýže denně jako v Bangladéši…

Konkurenceschopností se vláda zaříká, také když se brání proti zavedení progresívního zdanění příjmů nejbohatších, jaké je běžné v civilizovaných zemích.

Avšak vedle těchto hlučných řečí ve prospěch podnikání působí spíše jako demoliční četa konkurenceschopnosti. Například inflace způsobená zvýšením DPH, které se stejně nevybere, poptávku dokonale dusí. Také vyšší ceny elektřiny, vody, hovorného, léků, bankovních služeb či nájemného, jsou fakticky dodatečnou daní, která zvyšuje náklady domácích subjektů podstatně víc než okázalá opatření, která občas přináší reformní uragán.

Skutečně nepřeháníme, když přehnané ceny zboží a služeb, které se jakýmsi záhadným způsobem vyhnuly státní regulaci, nazveme dodatečnou daní. Nestály vládě za zásah, přestože pro to kompetence měla. Tak to asi chtěla. Výsledná drahota je pak jedním z významných faktorů, které snižují schopnost našich firem konkurovat na mezinárodním trhu

Tiskem co chvíli probleskne zpráva jakoby z jiného světa. Třeba, že velká trojka českých bank, kterou tvoří Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, během posledních čtyř let vydělala více než v pěti předchozích letech. V letech 2002 až 2007, které byly poznamenány rekordním hospodářským růstem, vydělaly tyto banky o šest miliard korun méně než v pouhých čtyřech letech 2008 až 2011, které jsou poznamenány krizí, nulovým přírůstkem HDP a ochablou úvěrovou aktivitou. Klíč je v extrémně vysokých bankovních poplatcích. Přesto se vláda brání zavedení daně z finančních transakcí, která by část těchto peněz vrátila zpět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): S velkou úctou si připomínáme 80 let od květnových událostí

22:01 Rozvoral (SPD): S velkou úctou si připomínáme 80 let od květnových událostí

Před osmdesáti lety se český národ postavil na odpor okupaci a bezpráví. V květnu 1945 propuklo Praž…