Peake: Rozšíření pravomocí NKÚ je správný krok

30.01.2013 8:54 | Zprávy
autor: LIDEM

Schválení předcházela mnohá jednání v koalici, s opozicí i se zástupci senátu, jednání se účastnily mnohé nevládní organizace, které změnu také podporují.

Peake: Rozšíření pravomocí NKÚ je správný krok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně strany LIDEM Karolina Peake

Všechna jednání jsem svolávala, vedla a podařilo se najít dohodu. Již v koaliční smlouvě bylo jasně řečeno, že NKÚ bude moci kontrolovat hospodaření obcí a krajů (nikoli jen státu) a dále pak se koalice a opozice shodly na tom, že bude NKÚ moci kontrolovat také hospodaření podniků, v nichž má stát, kraj nebo obec alespoň padesátiprocentní vlastnický podíl (kromě těch podniků, jejichž akcie jsou kotovány na burze, což je jen ČEZ - podmínky ODS).

Schválení ve sněmovně bylo velkým vítězstvím (vzhledem k původnímu odporu ODS) a podoba změny zákona i ústavy byly předem předjednány i se zástupci senátních klubů. Senátní ústavně-právní výbor ale novelu ústavy nedoporučil a hrozí, že k rozšíření pravomocí NKÚ nedojde. Přitom by stačilo, aby pro návrhy hlasovala ČSSD, která ve sněmovně tvrdila, že změnu plně podporuje. V Senátu ale ČSSD jednotná není a předseda senátního klubu prý zatím souhlas s navrhovanými změnami nedoporučil (respektive dal tzv. "volné hlasování").

Je třeba připomenout, že navrhované rozšíření pravomocí NKÚ je zcela běžné ve všech evropských zemích, kde je často pod kontrolou hospodaření i takových podniků, v nichž má stát, kraj nebo obec byť jen 1% akcií.

Odpor některých senátorů je nepochopitelný, je motivován hlavně nechutí ke kontrole samospráv. Tento odpor ale plyne z naprostého nepochopení - kontrola spočívá pouze v zákonnosti, nikoli v kontrole efektivity či politických rozhodnutí o nakládání s obecním či krajským rozpočtem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Bazala: Festival narušil ministr Macinka

10:15 Senátor Bazala: Festival narušil ministr Macinka

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě festivalu ve strážnici ministrem Macinkou.