Peake (VV): Již nikdy nechci zažít styl Paroubka při odvolávání vlády

22.09.2011 8:15 | Zprávy

Kdy jste slyšeli o vleklé vládní krizi v Německu, Slovinsku, Španělsku? Napadá vás vše jiné v souvislosti s těmito státy, jen ne únavné vládní hádky a několikaměsíční politické bezvládí.

Peake (VV): Již nikdy nechci zažít styl Paroubka při odvolávání vlády
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předseda VV Radek John a místopředsedkyně vlády Karolína Peake

Všechny tyto státy a řadu dalších totiž spojuje jedna chvályhodná politická pojistka - konstruktivní vyjádření nedůvěry vládě. Pro porovnání si vzpomeňme na jaro 2009, na Českou republiku uprostřed předsednictví Evropské unii, a již téměř desáté opoziční hlasování o důvěře vlády. Jistě se vám vybaví nečekaný pád vládního kabinetu v přímém přenosu, nejen českých televizí, ale i za zájmu světových médií. Nikdo nechápal, proč uprostřed zásadních politických událostí padá česká vláda a opozice si nad tím myje ruce. Výsledkem byla ostuda za hranicemi, neuvěřitelný šok a zejména několikaměsíční přetahovaná o nového premiéra a překlenovací vládu. Nejkřiklavější na celé situaci byla slova iniciátora pádu vlády, Jiřího Paroubka, který poté opakovaně alibisticky prohlašoval, že země bez vlády není jeho problém. Že necítí žádnou odpovědnost za vývoj, za další řešení a že nemá žádný plán B, ani ho nechce mít.

I tato nepříjemná zkušenost mě vedla k návrhu zavést do českého ústavního pořádku osvědčený princip politické stability - konstruktivní vyjádření nedůvěry. V praxi by toto opatření vypadalo tak, že by kromě samotného poslaneckého vyslovení nedůvěry vládě muselo být dosaženo většinové shody Poslanecké sněmovny na tom, kdo bude jmenován novým předsedou vlády. Neboli, s padesátkou dnes požadovaných podpisů poslanců, kteří chtějí hlasovat o osudu vlády, by se muselo předkládat zároveň i jméno nového kandidáta na premiéra. Ten by i musel požívat většinové podpory sněmovny. Skončilo by konečně hlasování o nedůvěře vládě jen tak, pro zviditelnění, pro sport a podrželo by si svou vážnost a kontrolní roli.

Tímto opatřením se nijak neomezuje právo pro změnu vlády odvoláním, avšak změna je možná pouze konstruktivní a pozitivní formou, promptním vystřídáním za vládu novou, s většinovou podporou. To vede k odpovědnosti a střízlivému, věcnému chování v politice, což potvrzuje i zahraniční zkušenost. Nemluvě o politických a ekonomických ohledech, kdy každá dlouhodobější vládní destabilizace znamená ekonomické ztráty, zhoršení pověsti státu, tedy i ekonomického a investičního renomé. Sněmovna by nadále zůstala četníkem, který dohlíží na výkon vlády, ale premiérův vládní tým by získal větší stabilitu a pracovní samostatnost. Jsem si jistá, že konstruktivní a rozumné opozici, opozici připravené nést vládní odpovědnost, tato změna vadit rozhodně nebude.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Dostupnější bydlení pro lidi, to jsou pirátské výsledky

22:14 Hřib (Piráti): Dostupnější bydlení pro lidi, to jsou pirátské výsledky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k tomu, že Piráti zlepšili dostupnost bydlení.