Poc (ČSSD): Energetická účinnost není hrozba ale příležitost

29.02.2012 8:50

Evropský parlament dnes opět podpořil zavedení závazných cílů v oblasti energetické účinnosti. Po výboru pro životní prostředí (ENVI) schválil dnes kompromisní zprávu i výbor pro průmysl a energetiku (ITRE). ITRE, který je pro návrh směrnice o energetické účinnosti hlavním výborem, podpořil i to, že mohou okamžitě začít vyjednávání s dánským předsednictvím.

Poc (ČSSD): Energetická účinnost není hrozba ale příležitost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

Pavel Poc (ČSSD) k tomu dodává: "Je výborné, že mohou okamžitě začít jednání Parlamentu, Rady a Komise. Pro Dány je směrnice o energetické účinnosti jednou z priorit a jejich předsednictví je silné. Kyperské předsednictví bude mít jiné priority a politicky komplikovanou pozici."

Přestože si samy členské státy Evropské unie stanovily cíl snížení spotřeby primární energie o 20 % do roku 2020, jejich národní programy pak splnění těchto cílů neumožnily. Přestože investice do energetické účinnosti mají mnoho výhod, řada evropských vlád, včetně české, přijetí závazných cílů odmítá.

"Je to poměrně typická situace. Členské státy si v Radě něco schválí. Pak to neplní. Komise Radě navrhne řešení. Členské státy pak řeknou, že to vlastně nechtějí a obviní Parlament, že je k něčemu nutí. Řekl bych, že zástupci členských států zastávají občas na schůzích Rady jiné pozice, než jaké se jim pak hodí doma." poznamenal k tomu europoslanec Poc, člen obou zainteresovaných výborů Evropského parlamentu.

Výbor ITRE se stejně jako výbor ENVI  shodl na nutnosti zavést v Evropské unii pro oblast energetické účinnosti jednotný a závazný cíl. Technologie i praktické postupy, jak zlepšit energetickou účinnost existují, ovšem bez důsledného přístupu nebudou tyto projekty náležitě financovány a následně ani realizovány.

"Měl bych pro český průmysl jeden návrh. Využít pobídek, které v souvislosti s novou legislativou budou zavedeny. Co ušetříte na nákladech za energie, přidejte lidem na platech. Ekonomice to jedině pomůže."

Pokud by se Unii podařilo cíle do roku 2020 splnit, znamenalo by to finanční úsporu až ve výši 78 miliard euro ročně. Kromě menší závislosti na dovozu ropy a zemního plynu, a tudíž i vyšší bezpečnosti dodávek energie, by to navíc představovalo také významné finanční úspory pro účty domácností.

"Situace a podmínky v členských státech se liší a každá země musí mít možnost určit, jak stanovených závazných cílů dosáhne," vysvětluje Poc a dodává: "Pro Českou republiku není na rozdíl od některých jiných členských států tato legislativa v žádném případě hrozbou ale výraznou příležitostí. V energetické efektivitě jsme na tom velmi špatně, a jakmile začneme něco dělat, můžeme jenom získat."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Prodej méně nebezpečných drog podrobíme kontrole

12:05 Bartošek (KDU-ČSL): Prodej méně nebezpečných drog podrobíme kontrole

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k opatřením proti HHC a podobným drogám.