Předseda Paroubek: Jde nám o jediné, sloužit lidem

26.11.2011 11:31 | Zprávy

Projev předsedy Jiřího Paroubka na ustavujícím sjezdu NS-LEV 21.

Předseda Paroubek: Jde nám o jediné, sloužit lidem
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Jiří Paroubek

Sestry a bratři, vážení přátelé, dámy a pánové,

tento ustavující sjezd strany národních socialistů - levice 21. století nemá obvyklé kongresové schéma a rituály. Nově zvolený předseda strany hovoří až poté, co byl zvolen. Volba vedení strany byla manifestační. Strana je nová a přitom nejen, že hlásá, ale ona také vědomě programově a také personálně navazuje na tradiční české politické hnutí národních socialistů. Nechci z této tribuny vypočítávat, všechna pozitiva nár. soc. strany z minulosti, zj. z doby 1. čs. republiky, kdy byla tato strana prakticky setrvale součástí čs. vlád. Máte ve sjezdových materiálech tištěné „Stručné dějiny národních socialistů", kdo chce, může se s nimi seznámit. Ale velmi zkratkovitě lze říci, že nár. soc. strana za prvé republiky velmi významně přispěla jako strana vládní k tomu, že ČSR byla plně demokratickým státem. Byla státem, který umožnil velký pokrok především v oblasti sociální a po třech stech letech začlenění naší země do Habsburské monarchie také v ochraně a rozvoji národních zájmů Čechů a Slováků. Jeden ze dvou hlavních architektů ČSR, její dlouholetý vynikající ministr zahraničí a druhý prezident dr. Edvard Beneš byl dlouholetým místopředsedou nár. soc. strany. Byl jejím nejvýznamnějším politikem. Autorem celé řady politologických knih, článků a pojednání. Měl vizi rozvoje republiky, ukazoval směr zemi i lidem. A byl vedle T. G. Masaryka jediným českým politikem, který byl schopen duchovně - morálního vedení země. Za II. světové války byli národní socialisté velmi početně zastoupeni v domácím i zahraničním odboji. Odhaduje se, že v době nacistické okupace položilo život za svou vlast na popravištích, v koncentrácích, na válečných bojištích nebo v kriminálech 2 300 národních socialistů.

Po válce se nár. soc. strana stala nejsilnější demokratickou politickou stranou v zemi a hlavní silou odporu proti totalitní KSČ. Svůj nerovný boj s komunisty strana v únoru 1948 prohrála. Během pěti únorových dnů (20. - 25. 2.)  roku 1948 se ČSNS vlastně rozplynula. Z šestisettisícové mocné a sebevědomé strany zbylo během necelého týdne jen patnáctitisícové torzo.

Dále čtěte: Paroubek je opět předsedou. Před sálem protestovalo jen pár lidí

Strana byla krátce po únoru přejmenována na Čs. stranu socialistickou a stala se marginální politickou silou v politickém systému zkomunizované země. Statisíce členů ČSNS byly po únoru 1948 pronásledovány komunistickým režimem. Řada jejich funkcionářů  - nejznámější z nich byla dr. Milada Horáková - byla popravena nebo dlouhodobě vězněna. Její exponovaní členové přicházeli o zaměstnání, společenské postavení, majetek, rodinu. Část funkcionářů ČSNS, vlastně všechny její špičky s výjimkou P. Drtiny, který se těsně po komunistickém puči pokusil o sebevraždu a záhy skončil v komunistickém kriminále, přešly do exilu a staly se jádrem poúnorové emigrace. Její nejvýznamnější silou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Ministr Vlček by si měl dát studený obklad

14:04 Hašek (PRO): Ministr Vlček by si měl dát studený obklad

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zablokování podpisu smlouvy o dostavbě jaderné elekt…