Prezident Klaus: Zvyšovat zadlužení ČR půjčkami pro zadlužené je nezodpovědné

12.12.2011 21:56

Odpověď prezidenta republiky na otázku Radiožurnálu k pozici České republiky vůči nedávnému bruselskému summitu.

Prezident Klaus: Zvyšovat zadlužení ČR půjčkami pro zadlužené je nezodpovědné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

1. Páteční summit EU s žádným plánem na řešení akutní evropské dluhové krize nepřišel. Pouze zformuloval obecný záměr na vytvoření jistého dlouhodobého rámce institucionálních změn, který sám o sobě žádný bezprostřední dopad na dnešní, rychle se prohlubující dluhovou krizi mít nemůže.

2. Česká republika sama žije s deficitem, který – jak je vidět – není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním dalších půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení.

3. Základní povinností vlády je udržet české veřejné finance a výši státního dluhu na bezpečné úrovni. Proto vláda zvyšuje daně, proto provádí rozpočtové škrty, které tvrdě dopadají na občany, zejména na sociálně slabší. Ještě umím pochopit, že opozice, která nenese vládní odpovědnost, lehkomyslně volá po dalším zvyšování našeho zadlužení. Ale vládní koaliční strana, která má v rukou klíčový rezort ministerstva financí, by se k tomuto volání připojovat neměla.

4. Věřím, že naše vláda v čele s premiérem Nečasem zvolí v této věci pro Českou republiku to nejrozumnější řešení. Toto rozhodnutí však musíme udělat sami. Předem si zužovat svobodu našeho rozhodování argumentem, že se bez našeho přijetí bruselského plánu dostaneme do jakési izolace, je mylné. Strašení izolací jsme si v posledních letech užili dost a teď jsme v důsledku toho v těžko řešitelném evropském problému. Proto jsem uvítal, že jsme spolu s několika dalšími zeměmi naznačili, že se k dalšímu bianko šeku připojovat nehodláme.

Václav Klaus, v Praze dne 12. prosince 2011

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Klaus.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Po roce zmatečných příkazů a zákazů je třeba přestat lidi strašit

22:48 Richterová (Piráti): Po roce zmatečných příkazů a zákazů je třeba přestat lidi strašit

Pozdě ale přece, vláda na své dnešní schůzi schválila Piráty dlouho prosazovaný motivační příspěvek …