Příhodová (ODS): Nápady ministerstva školství budí rozpaky

14.09.2011 4:32

Ministerstvo školství by kroky k přidělení finančních prostředků na platy učitelů mělo konzultovat se zřizovateli škol.

Příhodová (ODS): Nápady ministerstva školství budí rozpaky
reklama

Smlouvy s rodiči a s tím související nárůst administrativy ve školách, snaha přenášet odpovědnost na rodiče, vždy a v každém případě, skrytá nedůvěra vůči učitelskému sboru, nedůvěra ve schopnosti kantorů, připravit žáky odborných škol k maturitě z cizího jazyka a teď, jako poslední výkřik ministra školství je, poskytovat finanční prostředky na platy učitelů škol, podle počtu dětí ve třídách. Co bude následovat? Rušení škol typu víceletá gymnázia, nebo snad rušení jazykových tříd? Tam totiž odchází, v průběhu let, část dětí ze základních škol, a tím logicky snižují počty žáků na druhém stupni základních škol a snižují tak i počty žáků hlásících se na čtyřletá gymnázia a odborné školy.

Děsí mě tato představa, přesto že moje děti tyto nepochopitelné změny již nezasáhnou. Je třeba si uvědomit, že problém s financováním škol a přijetí nepopulárních opatření bude ve svém důsledku, ležet na ramenou krajů a obcí. Ty získávají objemy finančních prostředků na mzdy učitelů ze strany ministerstva a následně, je přerozdělují na jednotlivé školy. Pokud tak budou chtít kraje a obce, jako zřizovatelé středního, respektive základního školství zachovat dostupnost a kvalitu svých škol, budou nuceni finanční prostředky na mzdy dorovnat. Ministerstvo není zřizovatelem těchto zařízení, a opatření, tak dělá od zeleného stolu v Praze. Bylo by proto dobré, v tomto ohledu, znát jednoznačný názor ze strany zřizovatelů škol, ať již středních (kraje a hl. město Praha), tak základních (obce a městské části). Věřím, že právě zástupci zřizovatelů, kteří kromě prostředků na mzdy, financují školy jako takové, přednesou zasvěcený názor, opřený o faktické zkušenosti ze školského prostředí. Snaha ministerstva je, předvést jak rozhoduje o chodu škol, jak spoří finanční prostředky, jenže o školách rozhodují zřizovatelé, nesou důsledky rozhodování lidí z ministerstva. Důsledky kroků ministerstva vtělené do legislativy, jsou pro zřizovatele škol fatální. Zejména ty kroky, které mají dopad do rozpočtu samosprávných celků, protože samosprávné celky, pokud chtějí zachovat dostupný rozsah vzdělávání v rámci své působnosti, dostát své koncepci školství, budou nuceni nápady z pera ministra Dobeše, dofinancovat. Tak nezbývá, než na adresu MŠMT dodat, že by si zodpovědní měli uvědomit, jaký dopad do rozpočtů samosprávy jejich nápady budou mít, a měli by tyto kroky se samosprávou projednat. Jde o odpovědnost vůči voličům, a tu bude mít zřizovatel školy.

RNDr. Jana Příhodová (ODS)

Dále čtěte:
MŠMT: Smlouvy s rodiči na školách už od září 
Dobeš chce trestat neukázněné děti. Vyhazovem ze školy

Dotaz Janě Příhodové můžete položit ZDE

##MINIPAS 5622##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Příhodová - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šafránková (SPD): Čest hrdinům boje proti německým okupantům

7:33 Šafránková (SPD): Čest hrdinům boje proti německým okupantům

V pátek 18. června jsme si připomněli významný den České republiky, Den hrdinů druhého odboje.