Řápková (ODS): Mediální neobratnost nebo freudovské přeřeknutí pana Mládka?

20.03.2013 21:22

„Střední stavy, malý průmyslník, malý obchodník, řemeslník a rolník, ti všichni bojují proti buržoazii, aby zachránili před zánikem svou existenci jako střední stavy. Nejsou tedy revoluční, nýbrž konzervativní. A nejen to, jsou reakční, snaží se otočit kolo dějin zpět.“ Ne, to nejsou slova ekonomického experta ČSSD a jejího stínového ministra financí Jana Mládka. Je to citát z Manifestu komunistické strany pánů Marxe a Engelse.

Řápková (ODS): Mediální neobratnost nebo freudovské přeřeknutí pana Mládka?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivana Řápková
reklama

Nicméně duch uvedeného citátu s duchem nedávného výroku pana Mládka na sjezdu ČSSD zajímavě konvergují. Mládek se následně několikrát omluvil s tím, že jeho výrok o živnostnících coby parazitech byl jen jeho mediální neobratností. Dřívější výroky pana Mládka na adresu živnostníků, například o tom, jak se vyhýbají placení daní (v Hospodářských novinách v listopadu minulého roku), jej však usvědčují spíš z freudovského přeřeknutí, než z mediální neobratnosti.

Stínový ministr financí se totiž dlouhodobě zaobírá myšlenkou, jak zatopit těm, kteří se „snaží otočit kolo dějin zpět“, tedy živnostníkům. Plánuje jim jednoduše zvýšit daně. Což o to, podobné metody jsou u levicového ekonoma vcelku očekávatelné. Ale pan Mládek mluví především o tom, že své budoucí kroky namířené proti OSVČ hodlá činit v zájmu zaměstnanců. Tak to je opravdu zajímavá myšlenka. Pan ekonomický expert má zřejmě na mysli ty zaměstnance, kteří přijdou o svá místa v důsledku likvidace jejich zaměstnavatelů.

To není strašení. Stačí se podívat o pár let zpátky na období vlády paroubkovské ČSSD a zjistíme, že v té době ukončily svou činnost tisíce OSVČ. A ačkoliv se za Mládkovy výroky omlouval i předseda sociálních demokratů Sobotka, je zřejmé, že v jeho straně by se našlo mnohem víc lidí, kteří s Mládkovým pohledem na „maloburžoazii“ spíše souhlasí. Nakonec i sám Sobotka prozradil, že ČSSD chystá po vyhraných volbách progresivní daň, kterou jako jeden z hlavních nástrojů revoluce zdůrazňují i Marx s Engelsem.

Mládkovi na sjezdu zkrátka jen ujelo to, o čem sní celá oranžová strana: zlikvidovat střední stav. Mládkův lapsus je varováním pro všechny, kteří ještě nejsou připravení si zpívat „Kupředu, levá!“.

Mgr. Ing. Ivana Řápková
poslankyně PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ivana Řápková - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolóra): Poslanec Volný zadržen protiústavně

18:50 Koudelka (Trikolóra): Poslanec Volný zadržen protiústavně

V neděli 7. 3. 2021 byl v Praze na Václavském náměstí po demonstraci zadržen policií poslanec Lubomí…