Rejman (KONS): Registrace ruských agentů

19.07.2012 17:49

K zákonu, podle kterého se budou muset NGO financované ze zahraničních zdrojů v Ruské federaci registrovat jako "zahraniční agenti".

Rejman (KONS): Registrace ruských agentů
Foto: Redakce
Popisek: Logo Konzervativní strany
reklama

Parlament Ruské federace v těchto dnech schvaluje zákon, na jehož základě vznikne povinnost pro nevládní organizace v Rusku, které pobírají finanční podporu ze zahraničí, registrovat se jako „zahraniční agenti". Kromě toho budou podrobovány častějším kontrolám a nuceny častěji předkládat vyúčtování svého hospodaření.

Konzervativní strana

1.   žádá vládu České republiky, aby diplomatickou cestou požádala ruskou stranu o vysvětlení a následně o zjednání nápravy tam, kde by mohlo dojít k šikaně nevládních organizací s českou účastí, a tím k ohrožení národních zájmů ČR;

2.   v případě, že by bilaterální diplomatická jednání nepřinesla pozitivní výsledek, žádá vládu České republiky, aby na úrovni Evropské unie usilovala (nebo podpořila iniciativu jiné členské země) o přijetí opatření, na jehož základě vznikne povinnost pro nevládní organizace působící v EU, které pobírají finanční podporu z Ruska, registrovat se jako „Ruští agenti" v obdobném rozsahu a s obdobnými důsledky, jaký má v Rusku aktuálně přijímaná norma. Platnost opatření by byla časově omezena dobou platnosti předmětné normy v Rusku;

3.   v případě, že přijetí takového opatření na úrovni EU nebude pravděpodobné, žádá vládu České republiky, aby jej navrhla v České republice.

President Putin v souvislosti s přijímaným opatřením prohlásil: „Muziku si vybírá ten, kdo ji platí.". Není na místě brát jeho slova na lehkou váhu. Reciproční postup by měl mj. nezanedbatelný bezpečnostní rozměr, neboť uplatňování vlivu prostřednictvím financovaných aktivit nejrůznějšího druhu je tradičně zavedeným a oblíbeným způsobem zejména ruských zpravodajských služeb - a i když takové operace probíhají nanejvýš netransparentně, resp. v utajení, není důvod nepokusit se pojmenovat nahlas alespoň ty zjevnější. Kromě toho, každý, kdo považuje dané opatření za správné v Rusku, by měl jeho přijetí přivítat i v České republice; věříme např., že KSČM, ale i řada představitelů ČSSD s ruským postupem souhlasí, takže by zde navržené kroky přivítali a aktivně podpořili.

Konzervativní strana - v zájmu ochrany našich bezpečnostních i ekonomických zájmů - vyzývá vládu k rychlému postupu, aby se důsledky případně zavedeného opatření mohly promítnout například i do právě probíhajícího rozhodování o přidělení zakázky na dostavbu JE Temelín.

Za Konzervativní stranu

Martin Rejman

předseda

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: KONS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Volný a jeho Facebook? Nevím, jestli byla blokace správně. Co myslíte vy?

13:02 Peksa (Piráti): Volný a jeho Facebook? Nevím, jestli byla blokace správně. Co myslíte vy?

Komentář na facebookovém profilu ke smazání facebookového profilu Lubomíra Volného.