Seďa (ČSSD): Důchodová reforma - podvod na voličích

06.05.2011 9:12

Plánovaná důchodová metoda měla za cíl zavést dlouhodobě finančně udržitelný penzijní systém. Zavedení druhého penzijního pilíře mělo umožnit občanům s vyššími příjmy výhodnější spoření na důchod. Vyvedení téměř 50 miliard korun ze solidárního penzijního systému do penzijních fondů má být kryto sjednocením DPH.

Seďa (ČSSD): Důchodová reforma - podvod na voličích

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

Podle návrhu daňové reformy z dílny ministerstva financí se ukazuje, že celá důchodová reforma je podvodem na voličích. Za prvé proto, že vůbec nedojde k finanční stabilizaci důchodového systému, protože podle optimistických odhadů se spoření ve druhém pilíři zúčastní maximálně čtvrtina občanů. Odhaduje se odvod soukromým fondům 14 miliard korun ročně. Proto tento druhý penzijní pilíř nebude reformou, ale pouze variantou současného penzijního připojištění se státním příspěvkem.

Za druhé proto, že navrhovaný systém si s negativními výsledky vyzkoušela řada východoevropských zemí, které od tohoto druhého pilíře odstupují či jej výrazně omezují.

Za třetí proto, že se ukazuje, že zvýšení DPH na 17,5% je snahou současné vlády „naplnit" příjmy státního rozpočtu zvýšenými daněmi. Pouze připomínám, že příjmy státního rozpočtu se mají zvýšit pomocí zvýšené sazby DPH o 33 miliard.

Za čtvrté, současná pravice nehovoří o tom, že na jednu stranu zdaní potraviny a léky a na druhou stranu sníží OSVČ sociální pojistné ze současných 15 na 6,5%. Přitom zaměstnanci budou nadále platit pětkrát více (40,5%), což v EU má pouze Belgie a Itálie. Takže živnostníkům zdanění bude kompenzovat, naproti tomu zaměstnancům nikoliv. Pozitivní výjimkou mají být zaměstnanci s dětmi, kterým se navrhuje snížení daně z příjmů.

Návrh důchodové reformy je další mystifikací této vlády. Zástupci koalice na jedné straně podříznou současný penzijní systém tzv. opt outem. Tomu odpovídá i přijatý návrh na snížení budoucích penzí u většiny občanů ČR a zvýšení penzí u lidí s vyššími odvody do důchodového systému. Zároveň zvýší inflaci a výdaje všech domácností v zemi. Zejména důchodcům, jejichž spotřební koš plní zejména položky se současnou nižší sazbou DPH.

Jsem opravdu zvědav, kolik mladých lidí skočí na špek navrhované důchodové reformě. Nicméně již teď je zřejmé, že navrhovaná penzijní reforma se stává podvodem na voličích.

Dotaz Antonínu Seďovi můžete položit ZDE ##MINIPAS 243##

Psali jsme:
Rath to ví: Kalousek chce, aby lidé pracovali do smrti bez důchodů
Sobotka za pultem: Udřít lidi ještě před důchodem, to chce vláda
Ministr Drábek: Reformy jsou nepopulární, ale nezbytné

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PSP ČR

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Rabas: Hodně důvodů k distancování se od olympiády v Číně

22:33 Senátor Rabas: Hodně důvodů k distancování se od olympiády v Číně

Komentář na facebookovém profilu k Olympijským hrám v Číně.