Seďa (ČSSD): Na spravedlnost současná pravice neslyší

28.04.2013 8:59

Současná pravicová koalice veškeré své „reformní“ kroky vedla s cílem oslabit střední vrstvu a nízkopříjmové občany. Důkazem je nejen zmrazení platů, neochota navýšit minimální mzdu, snížení valorizace důchodů, ale i výrazné škrty v sociální oblasti.

Seďa (ČSSD): Na spravedlnost současná pravice neslyší
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

 

Přitom zároveň výrazně zvýšila DPH, což zdražilo bydlení, potraviny, léky, energie a dopravu. Tedy ty položky, bez kterých se nízkopříjmové domácnosti, důchodci, ale i střední třída neobejdou. Zároveň toto zdražení přispělo k větší inflaci, která reálně snížila příjmy všech občanů. 
 
Základním problémem v naší společnosti je skutečnost, že vláda nezohledňuje při valorizaci důchodů a sociálních dávek rozdílný dopad cen na spotřební koš jednotlivých skupin. A také vůbec nepoužívá pro svoji hospodářskou politiku či v boji proti nezaměstnanosti či sociálnímu vyloučení regionální rozdíly právě z pohledu dopadů inflace. Jestliže v rámci celé české populace došlo vlivem inflace od roku 1999 do roku 2010 ke kumulativnímu růstu cen o více jak 34%, pak u důchodců je toto zvýšení téměř 41% a u nízko příjmových domácností dokonce 44%. Z toho vyplývá, že dopad růstu cen na penzisty a nízkopříjmové občany je výrazně vyšší, než ukazují průměrná čísla Českého statistického úřadu.
 
Klíčovou roli hraje podíl jednotlivých druhů výdajů na celkových výdajích domácností. Výrazně jiné inflaci čelí podle analýzy z ekonomického institutu IDEA dvě pětiny obyvatel naší země. Navíc, čím vyšší je inflace, tím větší je negativní dopad na tyto občany. Například na udržení kupní síly důchodců by nestačila ani valorizace o celou míru inflace. Současná vláda je tedy nejen nespravedlivá, ale záměrně nahání velký počet občanů do chudoby a také do závislosti na sociálním systému státu. Nemožnost pracujícím důchodcům odečíst si z daní paušál pro zaměstnance je příkladem tohoto asociálního přístupu.
 
Problém je také v rozdílné inflaci v rámci jednotlivých krajů. Tam, kde je vyšší konkurenceschopnost, zejména v bydlení, dodávkách energií či nabídce zboží a služeb, je obvykle nižší míra inflace. Týká se to zejména Prahy a Středních Čech. Naopak tam, kde je nedostatečná konkurenceschopnost, je inflace daleko vyšší. Rozdíly existují i mezi velkými městy a venkovem. A tyto rozdíly by měla každá zodpovědná vláda zohlednit při svém rozhodování i při své hospodářské či sociální politice. Pokud takto vláda nepostupuje, pak prohlubuje nespravedlnost ve společnosti a zvyšuje nedůvěru občanů v politiku a v demokratické instituce v České republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Antonín Seďa - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Trutnov získal ocenění za pokrokovou MHD

6:34 Adamec (ODS): Trutnov získal ocenění za pokrokovou MHD

Trutnovská radnice se rozhodla pro ekologizaci městské hromadné dopravy. Od loňského února tak cestu…