Seďa (ČSSD): Nejnovější zpráva Social Watch vládu nepotěší

28.05.2013 5:27

Tak jako každoročně vydala česká pobočka Social Watch zprávu za rok 2012. Zprávu o vývoji a nedostatečnosti v boji proti chudobě a za rovnost obojího pohlaví, která nepotěší nejen současnou pravicovou vládu, ale nepotěší ani občany České republiky.

Seďa (ČSSD): Nejnovější zpráva Social Watch vládu nepotěší
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Zpráva totiž konstatuje, že přes ekonomickou recesi stále roste bohatství těch nejbohatších a příjmové rozdíly se neustále zvětšují. Tuto skutečnost jako jedno z největších globálních rizik konstatovalo též ekonomické fórum v Davidu. 
 
Již prezident Roosevelt řekl: „Politická rovnost, kterou jsme kdysi získali, je bezvýznamná tváří v tvář nerovnosti ekonomické“. Tato slova si však k srdci nebere současná vládní koalice, která zdůrazňuje pouze svobodu ekonomickou a málo dbá na spravedlnost, solidaritu a rozvoj občanské společnosti v naší zemi.
 
Kvůli přijaté hospodářské politice nekoncepčních a plošných škrtů se zhoršilo postavení žen, zejména matek samoživitelek a samostatně žijících důchodkyň. Omezení příspěvků a změny daní pociťují ženy dvakrát silněji než muži. Škrty ve veřejných výdajích podkopávají generovou rovnost a zvyšují nezaměstnanost žen, které se daleko rychleji propadají do chudoby. A to přesto, že vládní představitelé hovoří jinak a zřejmě jinou řečí. 
 
Vládní koalice ODS, TOP 09 + STAR a LIDEM nemá zájem o svobodu prostých občanů a o zlepšení postavení žen ve společnosti. Její politika je politikou odtrženou od občanů a je zaměřená pouze na ekonomická témata a zájmy kapitálu. Lidé to vidí na každém kroku a hlavně cítí obrovskou nespravedlnost právě v prosazených antisociálních reformách. Přitom zdaleka tolik nezkoumají, kteří že to politici zavinili, ale házejí opozici s koalicí do jednoho pytle. Přitom pravda je pouze jedna. Tato vládní koalice škodí lidem, protože jim snižuje nejen životní úroveň, ale zejména omezuje kvalitu a dostupnost veřejných služeb.
 
Nicméně existuje světlo na konci tohoto vládního tunelu. A tím jsou volby, které by měly přinést změnu vládní politiky. Politiky, která bude odpovědná vůči svým občanům a která ve spojení s občanskou společností dokáže efektivně zajistit přístup k veřejným službám a správu obcí a měst. Platí, že bez práce nejsou koláče, a proto je důležité vyburcovat aktivitu české společnosti, která musí konečně začít cítit, že spravedlnost existuje a že vymahatelnost práva nesouvisí s nabitou prkenicí. Lidé chtějí práci, za kterou dostanou dobře zaplaceno, chtějí mít dostupnou a kvalitní zdravotní péči, rovný přístup ke vzdělání a pomoc státu v době nouze.
 
Nelze donekonečna sledovat postupný rozpad soudržnosti naší společnosti, kde existuje špatně placená práce, kde je omezován přístup k veřejným službám a potlačován evropský sociální model. Ano, je nutno šetřit a zastavit stále rostoucí zadlužení země, ale je nejprve nutno dát červenou kartu rozkrádání státního a veřejného majetku, korupci a klientelismu. Nejde zastavit plýtvání s finančními  personálními zdroji bez boje proti šedé ekonomice a daňovým únikům. Chce to více solidarity a transparentnosti.Stále je ještě čas politiku změnit ve prospěch drtivé většiny občanů České republiky. Nicméně tato změna vyžaduje nejen aktivní účast široké veřejnosti, ale zejména podporu politiky hájící zájem většiny občanů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Ve dvorské nemocnici začala stavba nových operačních sálů

7:29 Hejtman Červíček: Ve dvorské nemocnici začala stavba nových operačních sálů

Stávající budovu laboratoří Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem doplní do příštího léta nástavb…