Nový program by měl v sobě sloučit všech sedm stávajících unijních programů v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu (Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo Da Vinci, Comenius, Grundtvig, Youth in Action a Jean Monet) a umožnit vycestovat za vzděláním a zkušenostmi do zahraničí až pěti milionům Evropanů, což je téměř dvakrát více než doposud. Nově by se měl více soustředit i na pedagogické pracovníky a učitele a na partnerství mezi školami a se soukromým sektorem. Celkový navrhovaný rozpočet programu na období 2014 – 2020 činí 19 miliard EUR.
Loni s Erasmem vycestovalo téměř 6 500 českých studentů
Oblíbenost evropských vzdělávacích programů potvrzují i české výsledky. V akademickém roce 2010/2011 díky stávajícímu programu Erasmus získalo stipendium na zahraniční studium či stáž celkem 6433 Čechů, což je o 7,7% více než v předchozím roce. Česká republika navíc podle údajů Eurostatu patří mezi pět nejaktivnějších zemí v oblasti vysílání učitelů a pedagogických pracovníků. „Program Erasmus patří mezi úspěchy Evropské unie. Nejenže je mezi mladými lidmi v České republice velice oblíbený, ale rovněž se dlouhodobě ukazuje, že u studentů, kteří strávili část svého studia v zahraničí, existuje vyšší pravděpodobnost, že při vstupu na pracovní trh získají snadněji uplatnění,“ říká poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která se pravidelně účastní jednání klíčového Výboru pro kulturu a vzdělávání. Tento výbor bude mít při podzimním vyjednávání v Evropském parlamentu hlavní slovo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz