Sehnalová: Euroregiony v ohrožení, van Rompuy osekal rozpočet na minimum

16.12.2012 22:46 | Zprávy
autor: cssd.cz

Členové Skupiny přeshraniční spolupráce v Evropském parlamentu, mezi něž patří i česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), zaslali dnes u příležitosti konání summitu EU otevřený dopis předsedovi Evropské rady Hermanovi van Rompuyovi, ve kterém hájí rozpočet Unie věnovaný na územní spolupráci a volají po jeho přehodnocení a případném navýšení.

Sehnalová: Euroregiony v ohrožení, van Rompuy osekal rozpočet na minimum
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Skupina přeshraniční spolupráce vznikla 27. listopadu 2012 na základě iniciativy francouzských poslanců Evropského parlamentu Marie-Thérèse Sanchez-Schmid a Gillese Pargneaux za účelem zvýšení povědomí o příležitostech a možnostech přeshraniční spolupráce. Skupina se schází pravidelně s cílem řešit hlavní evropské iniciativy, jako je například transevropská dopravní síť, v rámci které se poslankyně Sehnalová dlouhodobě angažuje. Dalšími tématy jsou inovační politiky nebo politiky zaměstnanosti v přeshraničním kontextu a snaha hájit zájmy pohraničních regionů, kde žije téměř 196 miliónů Evropanů, což reprezentuje 40% veškeré populace EU.

„Přeshraniční spolupráci považuji za nesmírně důležitý prvek v politice soudržnosti. Pohraniční regiony se nesmí cítit na okraji zájmu. Už tak je jejich pozice ztížená celou řadou překážek, zejména pokud jde o dopravní spojení nebo návaznost služeb. Jejich odstraňování jde pomalu, proto by mělo být naším, tedy evropským, zájmem naopak pomoci potenciál přeshraniční spolupráce nastartovat a mnohem více zintenzivnit,“ říká česká poslankyně Olga Sehnalová.

Pohraničí je však většinou členských států historicky spíše přehlíženo. Hranice jsou na jednu stranu místa konkurence a roztříštěnosti, ale představují také prostor spolupráce a místní laboratoře evropské integrace. Tyto oblasti tedy vyžadují, podle europoslanců, zvláštní přístup v rámci jednotného trhu EU, který se snaží vnitřní hranice smazávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

13:02 Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k debatě kolem ČT.