Sitarová (Republika): Žijeme ve světě odpadků

21.01.2014 13:40 | Zprávy

Ročně se ve světě vyprodukuje přes 250 milionů tun plastů, v Evropě 13 – 25 milionů tun, a z toho skončí 80% v mořích a oceánech. Člověk z vnitrozemí by si mohl říct, že se ho to netýká, ale ve světě, kde vše souvisí se vším, ve světě přírodních zákonů, potravních řetězců a globalizace, se tento problém týká každého z nás.

Sitarová (Republika): Žijeme ve světě odpadků
Foto: Republika
Popisek: Radka Sitarová

V souladu s usnesením k evropské strategii snižování množství plastového odpadu v životním prostředí, chce nyní Evropský parlament do roku 2020 zakázat nejnebezpečnější plasty, což se dotýká i plastových sáčků a tašek na jedno použití. Co na to řetězce? Oblíbeného marketingového tahu se budou nerady zbavovat. Nečekejme dalších deset let, než se otrávíme vlastním odpadem. Začněme u sebe a přemýšlejme. Proč?

Plastový kontinent

Za mých školních let jsme se učili, že kontinentů je pět – Evropa, Asie, Amerika, Afrika a Austrálie. Dnes se k nim řadí i Antarktida a zdálo by se, že pět a jedna je šest. Jenže v posledních letech je čím dál častěji skloňován pojem „sedmý kontinent“.  Sedmý kontinent, který je šestkrát větší než Francie, netvoří lesy, travnaté pláně, hory, nedá se po něm chodit, nedá se tam žít. Sedmý kontinent je tvořen desítkami milionů tun odpadu a vznikl z lidské bezohlednosti, zbytečného plýtvání a pocitu, že se některé věci mohou obejít bez důsledků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Vážená paní exministryně

nedávno jste prohlásila, že USA jsou náš největší spojenec. Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Bělorusko John Coale právě Evropany vulgárně označil za „bandu sr*čů“. Co tomu říkáte, když o Vás takto mluví Váš největší spojenec? Petr Kryl

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubisková (Výzva): Vláda mění pravidla za pochodu a trestá především ty nejslabší

8:04 Kubisková (Výzva): Vláda mění pravidla za pochodu a trestá především ty nejslabší

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k opatřením vlády vůči ropné krizi.