Skokan (VV): Chceme odpovědnější a efektivnější státní správu

08.10.2011 22:16

Transparentnější, odpovědnější a efektivnější státní správa. Podle poslance Petra Skokana (VV) toho lze dosáhnout mimo jiné účinným zákonem o státní službě.

Skokan (VV): Chceme odpovědnější a efektivnější státní správu

Česká republika je totiž jedinou zemí v Evropské unii, kde taková funkční norma chybí. Lepší fungování státní správy je zároveň jeden z důležitých bodů v rámci protikorupčních opatření, které prosazují Věci veřejné.

O depolitizaci státní správy se dnes diskutovalo na semináři, který se uskutečnil v Poslanecké sněmovně pod záštitou poslance Petra Skokana. O současném a možném budoucím stavu státní správy hovořili také ředitel odboru veřejné správy ministerstva vnitra Robert Ledvinka, bývalý senátor Edvard Outrata a vedoucí katedry politologie na Vysoké škole ekonomické v Praze Vladimíra Dvořáková.

„Kvalitní a především účinný zákon o státní službě je bezpochyby potřeba. Je to jedna z cest jak státní správu "depolitizovat". Umožní to profesionalizovat státního úředníka, zvýší to jeho odpovědnost a současně jej může chránit proti politickým a dalším možným tlakům," uvedl Petr Skokan, který zdůraznil, že v současnosti není výjimkou, že schopní úředníci se často státní správy straní a hledají své uplatnění raději v soukromé sféře.

Podle Petra Skokana jsou vedle nové normy pro státní správu důležitá i opatření, která spadají do protikorupční oblasti, tak je prosazují Věci veřejné. „Mám na mysli třeba protikorupční strategii, v rámci které prosazujeme opatření ve veřejné správě na úrovni ústředních správních úřadů a na úrovni územních samospráv, tedy přísnější pravidla pro nakládání s majetkem obcí a krajů a vyšší odpovědnost za způsobenou škodu. Situaci by mohl zlepšit i zákon upravující lobbing. Možnosti jsou i na úrovni vzdělávání úředníků, policistů, soudců a státních zástupců," vysvětlil poslanec Petr Skokan.

Dále čtěte:
Skokan (VV): Prosadili jsme větší citlivost v sociální reformě

##PROFIL 2298##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Veciverejne.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zachránili jsme úrodnou půdu ve Hněvotíně

6:27 Jurečka (KDU-ČSL): Zachránili jsme úrodnou půdu ve Hněvotíně

Komentář na facebookovém profilu ke spolupráci se Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj