Škromach (ČSSD): Pane ministře Kubo, nesahejte horníkům na zdraví

01.12.2011 13:11 | Zprávy

Zvláštní příspěvek horníkům je sociální dávka, kterou ukládá stát zaměstnavatelům v hornictví...

Škromach (ČSSD): Pane ministře Kubo, nesahejte horníkům na zdraví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu i ČSSD Zdeněk Škromach

Zvláštní příspěvek horníkům je sociální dávka, kterou ukládá stát zaměstnavatelům v hornictví podílet se částečně na snížené schopnosti uplatnit se po přeřazení z rizikových pracovišť v podzemí hlubinných dolů a dosáhnout výdělku, který by se blížil dříve dosahovaným výdělkům. Horníci musí opustit pracoviště v podzemí na základě státem stanovených nejvyšších přípustných expozic se zdravotní zátěží a omezeními, které je výrazně handicapují na trhu práce. Protože zisk z jejich práce náleží dnes soukromým důlním společnostem, které patří dlouhodobě mezi ekonomicky nejvíce prosperující podnikatelské subjekty, je správné, aby se právě tyto společnosti podílely na zmírnění nepříznivých zdravotních a sociálních důsledků dlouhodobého výkonu práce v podzemí horníků uvolňovaných z pracovišť v podzemí hlubinných dolů.

Stát nejvyšší přípustnou expozici, která je základem tohoto opatření neruší, nemůže proto rušit ani zvláštní příspěvek, nemá-li upadnout do podezření, že Ministerstvo průmyslu pracuje na zakázku důlních společností. Ty zvýší své zisky za cenu nemalého propadu životní úrovně havířů, kteří již nemohou naplno pracovat. Jak chrabré opatření vlády bojující za zájmy podnikatelského sektoru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: cssd.cz

Ing. Karolína Kubisková byl položen dotaz

Nebezpečné látky

Dobrý den, nemyslíte, že by tu nebezpečné látky nevznikaly nebo aspoň nebyli tak vyhledávané, kdyby se legalizoval třeba prodej marihuany, jak navrhují Piráti? Podle mě není marihuana horší než třeba alkohol, a legalizace je cesta, jak trh pak do značné míry regulovat a hlídat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Snaha Babiše rozdávat všechno všem brzy narazí na realitu

8:08 Senátor Drahoš: Snaha Babiše rozdávat všechno všem brzy narazí na realitu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke jmenování nové vlády.