Sobotka (ČSSD): Nejvíce opatření proti daňovým únikům v oblasti lihovin bylo přijato za naší vlády

24.09.2012 4:30 | Zprávy

Vláda vedená ČSSD se po roce 2002 zaměřila na přijetí celé řady legislativních a organizačních opatření, zaměřených proti daňovým únikům.

Sobotka (ČSSD): Nejvíce opatření proti daňovým únikům v oblasti lihovin bylo přijato za naší vlády
Foto: ČSSD
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

To se týkalo také výběru spotřební daně, včetně správy a výběru spotřební daně z lihu. Legislativní a organizační opatření, přijatá v letech 2003-2005 byla v této oblasti největší od vzniku České republiky v roce 1993. Pro ilustraci uvádím nejzásadnější vládní kroky, které jsem prosadil jako tehdejší ministr financí:

  1. Od 1. ledna 2004  byla správa všech spotřebních daní kompletně převedena na Celní správu, která byla jako ozbrojený sbor vybavena silnějšími pravomocemi zejména pro boj s daňovými úniky, než civilní daňová správa. Od tohoto data výrazně vzrostl počet kontrol, zaměřených na tabákové výrobky, lihoviny a pohonné hmoty. Vzrostl také počet odhalených ilegálních továren na cigarety a alkohol.
     
  2. Od 1. ledna 2004 zakázal zákon o spotřebních daních prodej tabákových výrobků a lihovin na tržnicích a tržištích (par. 133, odst. 1 zákona č. 353/2003 Sb.).
     
  3. Od 1. ledna 2005 bylo po vzoru řady zemí EU, včetně Slovenska, zavedeno celoplošné povinné kolkování všech lihovin. Zákon byl přijat navzdory odporu poslanců a senátorů ODS. Zavedení kontrolních pásek výrazně zvýšilo výběr spotřební daně z lihu. Zatímco v roce 2004 se na této dani vybralo 3,8 miliardy korun, v roce 2005 to bylo již 5,8 miliardy korun, což znamenalo meziroční zvýšení výnosu o 53% bez zvýšení sazby daně. V roce 2006 se pak vybralo již 6,8 miliardy korun. Kolkování lihovin tedy prokazatelně omezilo daňové úniky, zvýšilo výnos daně a posílilo možnost kontroly trhu s lihovinami všemi kontrolními orgány státu.
     
  4. V roce 2005 byl schválen zákon o registračních pokladnách, pokladny měly být zavedeny k 1.1.2007, později byla účinnost posunuta na 1.1.2008. Zákon o registračních pokladnách byl ale zrušen v roce 2007 v rámci tzv. zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, který prosadila Topolánkova vláda. V současné době po opětovném zavedení pokladen volá v souvislosti s lihovou aférou celá řada podnikatelských organizací a také odbory.

Vládní ofenziva v boji s daňovými úniky v oblasti lihovin bohužel fakticky skončila rokem 2006, kdy se vlády ujala pravice. V roce 2012 pak došlo k tragické sérii otrav methylalkoholem, která podle všech dosavadních zjištění souvisí s černým obchodem s lihem, nad nímž stát ztratil v posledních letech do značné míry kontrolu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): ČT? Platit za propagandu koalice Spolu

18:12 Mašek (ANO): ČT? Platit za propagandu koalice Spolu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke skutečnosti, že Česká televize pozvala do diskusní…