Sobotka (ČSSD): VV z vlády a nové volby

04.04.2012 16:09

Věci veřejné splní hrozbu a napíší demise, jen je zatím strčí do šuplíku. To je nejnovější klička předsedy Radka Johna, která by se krásně vyjímala jako Homerova finta v kresleném seriálu o Simpsonových.

Sobotka (ČSSD): VV z vlády a nové volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Jenže není čas na legraci. Ani reakce obou koaličních partnerů nejsou v lehkém tónu. Shodně sáhli po výrazu „vydírání“. Znělo to velmi opravdově, čemuž se nelze divit, vztahuje-li se to na politický subjekt, který je napůl stranou a napůl detektivní agenturou a jehož guru Vít Bárta právě vysvětluje praktiky své firmo-strany před trestním senátem.

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že se nenechá vydírat a v případě rozpadu vlády považuje za nejzodpovědnější postup rychlé předčasné volby. Také Miroslav Kalousek (TOP 09) označil za „nejpoctivější východisko“ předčasné volby, ve kterých podle něj „navždy zmizí z politické scény něco tak odporného a slizkého“ jako VV. Snad tato rozhodná úterní slova budou platit ještě i ve středu…

Zdá se tedy, že trojkoaliční Titanik je opravdu na konci své cesty. Má pro to dost důvodů i bez Veverek, které se nepodařilo ochočit podle původních představ. Všechny sliby o reformním souboji s dluhy a o urychlení hospodářského růstu ve skutečnosti přinesly místo dělové salvy jen bouchnutí prázdného pytlíku. „Superhrubé“ zásahy pravice do českého daňového systému zvedly státní dluh o půl bilionu korun. Rozjely spirálu zadlužení, ze které je strach. Nečasova vláda teď chce v příštích třech letech proškrtat 150 miliard korun. Ale vyděšena z výsledků vlastních reforem se teď nejspíše rozuteče…

České hospodářství má přitom nejnižší růst z okolních zemí. Nejsme schopni využít ani historicky nejpříznivějšího hospodářského vývoje sousedního Německa, které je naším největším obchodním partnerem. EU nám zastavila čerpání fondů. Může to trvat až rok a zaplatíme to dalším zvýšením deficitu.

A pak tu jsou korupční kauzy ODS, kdy nevíme, zda podnikatel Janoušek telefonicky řídil jen pražský magistrát, nebo i tajnou službu. Nebetyčná korupce, která se při té příležitosti vyvalila, ukazuje, že peníze, které se škrtí na lidech dole, mají své pány dané předem. Pravice sklízí plody své prohry a může jen vydělat, když to nebude protahovat.  Jde to jen za ní, nemá se na co vymlouvat. Vládne s malou přestávkou od roku 2006. Připomeňme, že minulé volby 2010 vyhrála ČSSD, ale nedostala sebemenší příležitost, aby nějak ovlivnila vládní uspořádání.

Stačí však i to, co předvádí samotné Věci veřejné, aby bylo jasné, že tato země skutečně nemá jiné východisko než rychlé vypsání předčasných voleb. Je tu hned pět silných důvodů, proč by Petr Nečas neměl přítomnost Věcí veřejných ve vládě nadále tolerovat (i když teď Radek John po cestě do Strakovy akademie poztrácí demise svých ministrů).

Neprůhledné financování. Zatímco se VV holedbaly kritikou anonymních společností, miliony korun darů, které vykazují, pocházejí z krajně podezřelé, neprůhledné a účelově vybudované struktury směřující podle všeho k jednomu subjektu. Zamlčování informací o skutečných sponzorech VV je zcela nepřijatelné a zásadně snižuje důvěryhodnost celé české vlády a celé české politické reprezentace.

Politická divize agentury ABL .Strana Věci veřejné, která se před volbami profilovala jako strana přímé demokracie, byla od počátku budována jako podnikatelský projekt svého neoficiálního lídra Víta Bárta, bývalého majitele soukromé bezpečnostní agentury ABL. Věci veřejné tak fungují spíše jako politická divize ABL, než jako skutečná politická strana. Jejich účast ve vládě tak představuje přímé ohrožení demokracie a svobod v naší zemi.

Korupční skandály. Neoficiální lídr strany Vít Bárta se právě zpovídá soudu z obvinění z pokusu o uplácení stranických kolegů. Její „ekonomický expert“ a poslanec VV Michal Babák „přičaroval“ do stranické kasy téměř osm milionů, velkou část v hotovosti. Uspokojivé vysvětlení původu peněz jsme se nikdy nedozvěděli. Nahrávky Víta Bárty a ostatních členů VV dokládají, že jejich vládní působení je otevřeným výsměchem všem poctivým občanům.

Rozklad školství. Škody napáchané ministrem Josefem Dobešem ve školství dovedly za necelé dva roky tuto oblast do totálního rozkladu. Předražené státní maturity, nemyslné projekty na odklonění peněz z fondů EU, neustálé přikládání pijavic na rozpočtové zdroje, to všechno strhává školství do obrovských finančních problémů. V rozkladu a nejistotě je prakticky celé základní, střední, odborné i vysoké školství. Přitom rozvoj vzdělání má zásadní význam na udržení konkurenceschopnosti ČR.

Falešné sliby. To nejdůležitější, co Věci veřejné naprosto diskvalifikuje, je fakt, že podvedly své voliče. Před volbami měly za hlavní priority podporu vzdělávání, sociálně slabých či boj proti korupci. Mnoho lidí je díky nepravdivé předvolební kampani vnímalo jako levicovou alternativu. A dali jim svůj hlas.  Ale pak se VV klidně zapojily do asociální vlády, která škrtá peníze vysokým školám, zvyšuje DPH a zdražuje potraviny, léky a knihy. Jejich alibistické výkřiky před každým významným hlasováním, že odejdou z vlády, jsou jen smutným veřejným divadlem.

Obávám se však, že ani tentokrát VV z vlády samy neodejdou a premiér Petr Nečas je bude i nadále tolerovat ve své vládní koalici. Proto jsem přesvědčen, že pro budoucnost ČR bude nejlepším řešením odchod nejen soukromého podniku Věci veřejné, alespoň z nejvyšší politiky, ale také odchod celé vlády Petra Nečase, která tento podnikatelský projekt u moci pomáhá udržet. Nové volby mohou být už v červnu. Sociální demokraté jsou připraveni k dohodě na jejich uspořádání.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: A ten fotbal musíme dát…

19:00 Premiér Babiš: A ten fotbal musíme dát…

Přepis nedělního pořadu Andreje Babiše „Čau lidi“ – 20. června 2021