Sobotka (ČSSD): Vláda by měla odložit vznik tzv. druhého pilíře, nemá na něj peníze

17.08.2012 16:12 | Zprávy
autor: cssd.cz

I když o „zdražovacím vládním balíčku“, který navrhuje plošné zvýšení DPH, bude teprve opakovaně hlasovat Poslanecká sněmovna, už nyní je zřejmé, že vládě experiment s opakovaným zvyšováním této daně nevychází a budou jí proto chybět peníze na důchodovou reformu.

Sobotka (ČSSD): Vláda by měla odložit vznik tzv. druhého pilíře, nemá na něj peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Když Nečasova vládní koalice ODS a TOP 09 prosazovala zvýšení nižší sazby DPH z 10 na 14%, tvrdila, že veškerý výnos použije na financování důchodové reformy. Po 8 měsících letošního rozpočtového roku lze konstatovat, že se žádný vyšší výnos DPH nedostavil a že vláda bude ráda, pokud v roce 2012 vybere na dani z přidané hodnoty totéž, co vybrala v roce 2011 před jejím zvýšením.

ČSSD důrazně upozorňuje na to, že situace může být s ohledem na pokračující recesi velmi podobná i v roce 2013 a že vládě tedy budou chybět peníze na zavedení tzv. druhého pilíře v rámci její kontroverzní důchodové reformy. Vznik druhého pilíře si vyžádá postupně dotaci až ve výši 20 miliard korun ročně. Takové prostředky ale vláda zvýšením DPH nezíská. Vznik druhého pilíře tak za těchto okolností pouze prohloubí obrovský schodek na průběžném důchodovém účtu.

ČSSD proto vyzývá vládu Petra Nečase, aby v zájmu stability veřejných rozpočtů odložila zavedení tzv. druhého pilíře alespoň o tři roky, nebo ho nejlépe zrušila úplně. Do konce letošního roku na to ještě máme čas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

19:11 Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

Hejtman Jan Grolich iniciuje petici za zachování regionálního vysílání České televize a Českého rozh…