Staněk (ODS): Novela zákona o rodině usnadní cestu ke střídavé péči

21.06.2011 22:12

Poslanecká sněmovna dnes přijala novelu zákona o rodině, která by měla vést české soudy k častějšímu svěřování dětí po rozvodu do střídavé péče rodičů.

Staněk (ODS): Novela zákona o rodině usnadní cestu ke střídavé péči

Sněmovně ho jako svou poslaneckou iniciativu předložil poslanec ODS a člen ústavněprávního výboru Pavel Staněk. Zákon zároveň reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu a dává otcům možnost popřít otcovství do šesti měsíců ode dne, kdy mu vzniknou důvodné pochybnosti, a to do tří let věku dítěte. Doposud byla lhůta vymezena šesti měsíci od narození dítěte.

„Jsem rád, že většina poslanců vyslyšela věcné argumenty pro častější využití střídavé péče. Jedná se o rozhodnutí ve prospěch dětí, jejichž osud leží po rozvodu rodičů v rukou soudců," komentoval hlasování autor zákona Pavel Staněk. Ten opakovaně zdůraznil, že kritériem pro rozhodování soudů zůstává i nadále zájem dítěte. „Další podmínkou pro rozhodování soudů je způsobilost obou rodičů dítě vychovávat a zájem o jeho výchovu," doplnil Staněk. Podle něj tak nejsou na místě obavy, že by soud mohl střídavou péči nařizovat i v případech, kdy pro to nejsou v rodině vhodné podmínky.

„Schválené změny nepřinesou žádný boom střídavé péči, měly by ale být návodem pro soudy při jejich rozhodování a postupně přiblížit soudní praxi v České republice ostatním vyspělým evropským státům," připomíná Pavel Staněk. V současnosti je do výhradní péče matky svěřováno 90 procent dětí, střídavá, popřípadě společná péče je nařizována pouze ve třech procentech případů, a to i v situaci, kdy jsou založeny důvody ve prospěch péče střídavé.

V rámci střídavé péče pobývá dítě u každého z rodičů po určitý časový úsek (od týdne do měsíce), pak na stejný časový úsek spravedlivě přechází k druhému rodiči.

Dotaz Pavlu Staňkovi můžete položit ZDE ##MINIPAS 1594##

Dále čtěte:
Staněk (ODS): Institut střídavé péče je nutné významně posílit
Kohoutová (ODS): Střídavá péče musí sloužit zájmům dětí, nikoli rodičů

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

14:15 Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

Lidská civilizace se rozvíjí takovým tempem, že postupně ovládla celou planetu. Oblastí na světě, kd…