Středočeský kraj zvolil transparentní formu nákupu energií

29.07.2012 6:38

Středočeský kraj nakoupil energie pro provoz svých objektů a jím zřizovaných organizací na energetické burze. Nákupem dodávek elektřiny a plynu na rok 2013 ušetří proti stávajícím cenám cca 5 milionů korun.

Středočeský kraj zvolil transparentní formu nákupu energií
Foto: hns
Popisek: Hejtmanka středočeského kraje Zuzana Moravčíková
reklama

Do letošního nákupu energie kraj soustředil roční spotřebu jako svou, tak svých cca 250 příspěvkových organizací a společností. Výsledkem byly čtyři balíky poptávek: u zemního plynu bylo poptáváno 43.700 megawatthodin (MWh) v režimu maloodběr a 61.303 MWh v režimu velkoodběr, u silové elektřiny se jednalo o 22.174 MWh v hladině nízkého napětí a 5.182 MWh v hladině vysokého napětí. U elektřiny se kraji podařilo získat nejnižší jednotkovou cenu v dosavadní historii, když meziroční úspora v hladině nízkého i vysokého napětí představuje 11 procent.

Při vlastním nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno se u silové elektřiny v hladině nízkého napětí podařilo vysoutěžit cenu 1279 Kč/MWh, což znamená faktickou úsporu proti stávajícím cenám ve výši 3,5 milionu Kč. U elektřiny ve vysokém napětí bylo dosaženo ceny 1247 Kč/MWh, což přinese úsporu dalších cca 800 tis. Kč. Za plyn pak Středočeský kraj a jeho organizace v příštím roce zaplatí
o cca 600 tis. korun méně než letos.

Dodavatelem elektřiny na rok 2013 se stala společnost Centropol. U dodávek zemního plynu v režimu velkoodběr uspěla společnost Lumius, v režimu maloodběr obhájila své místo dodavatele společnost Pragoplyn.

Tímto nákupem se zúročilo úsilí, které přípravě centralizace věnovalo oddělení veřejných zakázek a centralizovaného nákupu krajského úřadu. „Důkladná příprava se vyplatila. Neméně důležitá však byla i volba té nejtransparentnější formy realizace veřejné zakázky – nákupu na centrálním tržním místě, které dnes v segmentu energií pro veřejné zadavatele představuje kladenská komoditní burza. Zároveň jsme využili flexibility burzovního obchodování a nakoupili v době, kdy se ceny drží nízko,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí a investic Marcel Hrabě. Zkušenosti Středočeského kraje i jiných veřejných zadavatelů tak podle něho dosvědčují, že nákupem v transparentním, bezpečném a efektivním prostředí energetické burzy lze dosáhnout pro odběratele příznivých cen energií.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kr-stredocesky.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Snahy o přepisování dějin i nové ideologické konflikty

10:07 Vích (SPD): Snahy o přepisování dějin i nové ideologické konflikty

Jsou debaty o tom, zda Den osvobození slavit 8. nebo 9. května, která kapitulace Německa ve druhé sv…