Svoboda (KDU-ČSL): Nečasova Realpolitik

13.09.2012 10:00 | Zprávy

Spor mezi lidskými právy a ekonomickými zájmy není nic nového, upřednostňování byznysu (tzv. Realpolitik) se ale obvykle dělá tiše.

Svoboda (KDU-ČSL): Nečasova Realpolitik
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Pavel Svoboda

Premiér se k Realpolitik ale přihlásil neomaleně a nahlas, když 10.9.2012 dal přednost podpoře exportu před ochranou lidských práv (dalajlama, Pussy Riot), a vyvolal tím ostrou reakci ministra zahraničí Schwarzenberga. Kníže zasluhuje kritiku za spoustu věcí, ale zde ho nyní musím pochválit za principiální postoj vůči premiéru Nečasovi v této otázce.

Na premiérově projevu mi vadí tři věci: (1) položení lidských práv na stejnou misku vah s rozsahem exportu, (2) srovnání dalajlamy a Pussy Riot a (3) péče o export na úkor lidských práv z úst premiéra, jehož vláda jinak exportu spíše škodí.

Ad (1): Prezident Havel se musí obracet v hrobě: položení lidských práv na stejnou misku vah s rozsahem exportu v zemi sametové revoluce je silná káva. Nečasovu zmatenost ukazuje parodox -. odsudek „módní“ podpory dalajlamy a Pussy Riot nad jedné straně a jeho tvrzení, že podpora lidských práv nadále zůstat klíčovou v české zahraniční politice, na straně druhé. Ale v reálném světě nejsou jen nějaká obecná lidská práva, jsou tu hlavně větší či menší příběhy o jejich porušování. Dalajlama a genocida Tibeťanů patří spíše k těm větším, a proto premiér Nečas zplodil protimluv, když chce tibetskou otázku vyloučit z lidskoprávního diskurzu.

Jde ale o projev obecnějšího směřování této vlády, pro níž mají cenu jen peníze na kontech úzké skupiny průmyslníků: ekonomické nazírání na veřejné i soukromé stránky života (úspěšný je ten, kdo je bohatý a slavný, učitel a vědec je looser) je vlastní příčina celkového stavu této země, to je i příčina korupce, příčina "blbé nálady", ale (kromě obchodníků a korupčníků) zlatý důl pro psychiatry a výrobce sedativ. Jistě v rámci politického realismu platí „všeho s mírou“, ale musí být zjevné, zda je důležitější výše exportu anebo osudy lidí: už jen přiznání, že takový dopad je možný, znamená, že u druhé obchodní straně není něco podstatného v pořádku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Rusko verbuje lidi prostřednictvím sociálních sítí

12:06 Ministr Rakušan: Rusko verbuje lidi prostřednictvím sociálních sítí

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku BIS slovenským ministrem vnitra