Tejc (ČSSD): Požadujeme zpřísnění vládního návrhu o financování polických stran

11.4.2013 3:36 odp.

Zákon upravující financování politických stran, který dnes projednala vláda, je nedostatečný. Má-li skutečně dojít ke zvýšení transparentnosti financování a omezení korupčních vlivů, musí být zákon radikálně zpřísněn. ČSSD bude usilovat o dohodu politických stran, která by měla vést mj. k zakotvení níže uvedených pravidel:

Tejc (ČSSD): Požadujeme zpřísnění vládního návrhu o financování polických stran
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

Limit finančních darů od fyzických osob

ČSSD je pro zakotvení limitu darů od fyzických osob ve výši 500 000 Kč za rok. A pro úplný zákaz darů od občanů jiných států. Není důvod, aby dary poskytovali ti, kteří jinak ani nemají volební právo. Výjimku by mohli tvořit občané EU s trvalým pobytem na území. Je nutno zakotvit zákaz financování prostřednictvím třetího subjektu. Postih za porušení tohoto pravidla by nesl dárce i zprostředkovatel. Toto předpokládá zavedení institutu Čestného prohlášení dárce.

Dary od zahraničních subjektů by měly být nepřípustné, například s výjimkou podpory konkrétních vzdělávacích projektů. Jako vhodné se jeví také zakotvení zákazu politických stran přijímat půjčky od jiných subjektů, než subjektů finančního trhu regulovaných ČNB. Výjimkou z těchto ustanovení by měl být výkon dobrovolnické služby (osobní účast na kampani) nebo plnění sympatizantů či členů strany zákonem předvídané (např. poskytnutí prostoru pro reklamní zařízení), pokud jsou poskytovány bezplatně.

Billboardová kampaň

Každá strana a hnutí registrované pro volby by měly ze zákona možnost využít k nákupu maximální limit (početní) billboardových ploch. Tyto by byly číselně označeny (např. čísly 1-500) a současně by byl předán kontrolním orgánům seznam těchto míst. Bránilo by se tak extendování kampaní a došlo by k zavedení jasné kontroly.

Sankce

Rozhodnutí o udělení sankce by mělo být soudně přezkoumatelné. Sankce by měly postihnout jak politickou stranu, tak v určitých případech i dárce (s ohledem na povahu porušení zákona a možnost subjektu ověřit rozhodné skutečnosti).

Výše sankcí by měla být odstupňována a v případech nejzávažnějších provinění (např. porušení v řádu milionů korun) citelná. Sankce by mohla být v zákoně vyjádřena jako násobek částky, jež byla získána nebo vyúčtována v rozporu se zákonem (např. 1,5 násobek, 3 násobek apod). Zaplacené pokuty by byly příjmem státního rozpočtu.

Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSD

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Premiér dál dělá, že se ho to vlastně vůbec netýká

13:14 Schillerová (ANO): Premiér dál dělá, že se ho to vlastně vůbec netýká

Projev na 30. schůzi Poslanecké sněmovny 7. července 2022 k možným korupčním skandálům uvnitř hnutí …