Zatímco v roce 2004 disponovala Policie ČR 47 tisíci policistů, nyní jich není ani 39 tisíc. A jejich počet se bude snižovat i v příštích letech, neboť ministr vnitra Jan Kubice neumožnil spuštění náboru nových policistů v dostatečném počtu. Už dnes ve třetině místních a obvodních oddělení policie ČR nedosahuje počet policistů potřebných 15 a jejich činnost je do budoucna ohrožena. U části z nich pak hrozí úplné zrušení. Rozpočet ministerstva vnitra má oproti roku 2010 klesnout v roce 2014 až o neuvěřitelných 25 %.
Zákon posilující pravomoci strážníků je snahou pravicové vlády ještě více přenést odpovědnost za bezpečnost v ulicích na jednotlivé obce a města. Ta budou navíc muset omezit výdaje v jiných oblastech a posilovat rozpočty městských policí. Alespoň pokud budou chtít zajistit alespoň dosavadní standard bezpečnosti svých obyvatel. Takové řešení je nejen nesystémové, ale především odporující smyslu a důvodu vzniku obecních policí – tedy zajištění pořádku v obci. Zásadně nesouhlasím s tím, abych se jako občan tohoto státu, cítil bezpečně či nebezpečně ve městě podle toho, jak bohatá je daná obec a kolik může uvolnit na obecní policii. Zajištění bezpečnosti na celém území je jednou ze základních funkcí státu – ne obcí a měst.
Přestože si dovedu představit novou pravomoc jako je kontrola živnostenských provozoven jako jsou herny či kasina, je pro mne celkově návrh nepřijatelný. Především nemohu souhlasit s posilováním pravomocí strážníků na úseku dopravy, aniž by je doprovázelo zvýšení jejich kontroly ze strany nezávislého orgánu. Pokud se dnes policisté musí podrobovat testům integrity a kontrole Generální inspekce bezpečnostních sborů, strážníci mají dohled velmi omezený. S ohledem na často diskutovanou korupci při řešení dopravních přestupků si dovedu posílení pravomocí představit jen tehdy, bude-li doprovázeno podřazením obecních policí pod kontrolu GIBS. Tento můj pozměňovací návrh rozšiřující pravomoci GIBS i na tuto oblast však pravice při projednávání uvedeného zákona hlasováním odmítla. Pro oblast nahlížení do registrů platí má výhrada obdobně.
Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra a předseda Poslaneckého klubu ČSSD

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

15:18 Maláčová (SOCDEM): Evropskou unii potřebujeme a chceme. Musí se ale změnit
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu
- 14:16 Ministr Výborný: Českým zemědělcům musí Evropa naslouchat
- 13:15 Stačilo!: Lidé mají právo žít offline
- 12:13 Hřib (Piráti): Založit rodinu a vychovávat děti nesmí být luxus
- 11:10 Ministr Válek: Pomozte tam, kde je to potřeba. Krev zachraňuje životy
- 10:08 Mašek (ANO): Blažkův bordel za miliardu. A my to teď všechno zaplatíme