Vacek (VV): O sociální reformě musí vláda s lidmi mluvit

22.03.2011 13:39

Úspory v sociální oblasti jsou nutné, ale dají se hledat i citlivějším způsobem. Říká to poslanec VV Martin Vacek v souvislosti s dnešní protestní akcí zdravotně postižených proti té části navrhované sociální reformy, která se jich týká.

Vacek (VV): O sociální reformě musí vláda s lidmi mluvit

Zdravotně postižení se v souvislosti s plánovanými škrty bojí, že se stanou občany druhé kategorie. Vylekalo je zejména nové posuzování zdravotního postižení, plošné rušení průkazů ZTP i příspěvků na pomůcky a na péči, rušení parkovacích karet ZTP a zánik chráněných dílen. „Osobně nesouhlasím s tím, aby se uvedené zásahy děly necitlivě a věřím, že tomu tak nebude. Vnímám obrovské rezervy v komunikaci s těmi, kterých se uvedené změny týkají nejvíce a kteří mají právo o nich vědět maximum," říká předseda sociálního výboru dolní komory parlamentu, poslanec VV Martin Vacek, podle něhož je dnešní akce výrazem skutečnosti, že podstatná a citlivá témata vlády připomínají spíš „tichou poštu".

Podle Martina Vacka je snaha vlády o co nejefektivnější hospodaření se svěřenými finančními prostředky legitimní. „Na druhé straně všichni lidé v republice mají právo na důstojný život a nikdo nemá být předmětem ponižování a arogance úřadů," říká Vacek. Jako předseda sociálního výboru nesouhlasí s plošným rušením průkazů ZTP, řešení vidí spíše ve  zpřísnění podmínek pro jejich získání a držení a také v redukci výhod, které z nich vyplývají. „Kompenzační pomůcky považuji za nezbytné, problém vidím spíš v tom, že pojišťovny nedefinovaly jejich seznamy. Jsem také pro ponechání příspěvku na nákup motorového vozidla pro vybrané diagnózy, navrhuji zjednodušit ohodnocení míry závislosti u zdravotně postižených a považuji za důležité omezit ekonomické zneužívání zdravotně postižených v zaměstnávání," říká Martin Vacek, který nesouhlasí s  rušením chráněných dílen bez jasné a koncepční náhrady, jak dále postižené zaměstnávat.

„V souladu s vládním prohlášením budu požadovat, aby navržené změny byly maximálně kvalitně  vykomunikované a aby byly co nejcitlivější k nejvíce potřebným," uzavírá poslanec VV Martin Vacek, který podporuje okamžité vytvoření vyjednávacího týmu  mezi koalicí a veřejností.

Více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Voják není totéž co policista

22:21 Černochová (ODS): Voják není totéž co policista

Komentář na facebookovém profilu k vysílání vojáků