Vaňhová: V Žatci byl slavnostně odhalen památník pilotům 2. světové války

16.09.2012 8:21

V sobotu 15. září se v Žatci Podměstí konalo slavnostní odhalení Památníku hrdinů – letců z Ústeckého kraje, kteří bojovali za naši svobodu. Záštitu nad slavnostním aktem převzali ministr obrany Alexandr Vondra, hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a starostka města Žatec Zdeňka Hamousová.

Vaňhová: V Žatci byl slavnostně odhalen památník pilotům 2. světové války
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Jana Vaňhová (ČSSD)
reklama

„Odhalení památníku letcům druhé světové války v Žatci, na území Ústeckého kraje, je dalším z mnoha kroků, kterými si připomínáme odvahu a statečnost mužů, kteří bojovali za naši zem, za nás a za budoucí generace,“ řekla při slavnostním ceremoniálu hejtmanka Jana Vaňhová. „Památník bude v dalších letech připomínat památku padesáti dvou letců, kteří pocházeli z našeho kraje a zasluhují si náš upřímný obdiv. Jedním z nejznámějších je generál František Fajtl, kterému jsme před necelým měsícem společně s ministrem obrany vyjádřili úctu přímo před jeho rodným domem v Doníně. Dvacátého srpna to bylo sto let od jeho narození,“ připomněla dále hejtmanka.

Letos si Ústecký kraj připomněl rovněž sto let od narození další významné osobnosti, a to kapitána Otakara Jaroše, který pochází z Loun. Právě Otakar Jaroš  a František Fajtl mají hodně společného. Nejenom hrdinství, ale také touhu vybojovat pro naši zemi mír a svobodu.

Hejtmanka k památníku leteckým hrdinům 2. světové války položila za delegaci ÚK květinový věnec se stuhou v barvách trikolory. Spolu s hejtmankou se odhalení památníku zúčastnil Stanislav Rybák, předseda kontrolního výboru.

Po ceremoniálu s položením věnců se konal ještě křest publikace s medailonky o letcích 2. světové války pocházejících z Ústeckého kraje. Publikace obsahuje medailony celkem 52 pilotů. Vydání publikace finančně podpořil Ústecký kraj.

Při odhalení památníku i křtu knihy byli přítomni letečtí veteráni z 2. světové války a zástupci generálního štábu slovenské armády.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kr-ustecky.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): S poctivostí nejdál dojdeš

20:33 Seďa (ČSSD): S poctivostí nejdál dojdeš

Dnešním problémem je, že poctivost často schází nejen v běžném životě, ale i v tom politickém. Pokud…