Věci veřejné svůj boj s církevními restitucemi nevzdávají

19.01.2013 17:16

Věci veřejné podaly 31.12. 2012 Ústavní stížnost proti Zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi jako poslední záchrannou brzdu proti nesystémovému a zmatečně formulovanému dokumentu.

Věci veřejné svůj boj s církevními restitucemi nevzdávají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Věcí veřejných

Ústavní soud se ovšem rozhodl z důvodu nedostatečného počtu potřebných poslanců nutných k podání ústavní stížností naší stížností nezabývat. Věci veřejné svůj boj ovšem nevzdávají, vyzývají proto ke spolupráci všechny senátory. 

Naše ústavní stížnost byla mimo jiné směřována na stanovení počtu poslanců, kteří se mohou na Ústavní soud vůbec obrátit s ohledem na diskriminační klauzuli 41 členů sněmovny, která je pro podání ústavní stížnosti nutná. Tato klauzule fakticky nahrává velkým stranám na úkor menších. Ve svém důsledku tak může být ignorován až milión občanů.

I přes skutečnost, že jsme si sami uvědomovali, že nemáme potřebný počet hlasů pro podání ústavní stížnosti, naše dlouhodobé úsilí o spravedlivé vyrovnání s církvemi jsme nevzdávali.

Znovu musíme připomenout diskriminační způsob schválení tohoto zákona v Poslanecké sněmovně. Je zcela nepřípustné, aby jakýkoliv zákon, a to zvláště tak zásadní zákon jakým je zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi byl hlasován ve chvíli vyhlášení pauzy na jednání poslaneckého klubu. V právním státě je naprosto neakceptovatelné, aby se poslancům voleným občany nedostalo jejich zákonných práv.

I přes naše argumenty shrnuté v ústavní stížnosti, Ústavní soud naši stížnost z formálních důvodů odložil, odmítl se naší stížností zabývat.

Na základě tohoto kroku Ústavního soudu jsme se rozhodli, že náš oprávněný boj nevzdáme a vyzveme všechny senátory otevřeným dopisem, aby svým podpisem vrátili stížnost zpět na Ústavní soud. Církevní restituce v tomto znění jsou neodůvodněným štědrým darem církvím, a to v době, kdy se omezují rozpočtové výdaje na nezbytné potřeby státu za meze únosnosti, kdy nejsou peníze na platy lékařů, učitelů, policistů a dalších pro funkci státu nezbytných profesí. „Tento zákon diskvalifikuje Dekrety prezidenta Beneše, prolamuje hranici Února 1948, poprvé vydává majetek i osobám, které jej nikdy nevlastnily, diskriminuje ostatní restituenty,“ dodává dnes JUDr. Karol Hrádela na tiskové konferenci.

Není potřeba připomínat, že k dnešnímu dni nikdo další ústavní stížnost na církevní restituce nepodal. Věci veřejné naopak považují za zcela zásadní, aby došlo ke skutečně spravedlivému vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Za tímto účelem podnikají také konkrétní kroky, což jasně dokazuje, že Věci veřejné nejen mluví, ale také konají. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…