Vostrá (KSČM): Jak udržet zdravotní péči pro všechny?

22.08.2012 14:00 | Zprávy

Dvacet, dvacet pět, třicet pět, čtyřicet… Nejde o sázky, ale o dojezdové časy lékařské pomoci.

Vostrá (KSČM): Jak udržet zdravotní péči pro všechny?
Foto: KSČM
Popisek: Miloslava Vostrá

Téma, které stále vzbuzuje vášně a slouží jako zajímavá náplň mediálních přestřelek mezi lékaři, pacienty a úředníky. A proč? Protože dostupnost lékařské péče se týká nás všech a dá se o ní mluvit bez věcných argumentů.

Dosud totiž nikdo nevysvětlil, podle jakého klíče jsou dojezdové časy určovány. Proč původně ministerstvo zdravotnictví stanovilo dostupnost lékařské péče na čtyřicet minut? Jak došel svaz pacientů k pětadvaceti minutám? Nevíme. Z pohledu laika by bylo ideální mít lékaře k dispozici téměř okamžitě, jakmile se vyskytne problém. Samozřejmě, že prakticky to možné není, nemáte-li lékaře doma, nebo jím není váš soused. Máme-li se k lékaři dostat, může být čtyřicet minut dostatečných stejně tak, jako může být dvacet minut příliš dlouhá doba.

Záchranná služba má dojezdový čas stanovený na dvacet minut. Nikdo s tímto číslem nepolemizuje, i když v případě velkého krvácení, zástavy životních funkcí a podobných fatálních situací je i pět minut příliš. O čem se tedy ve skutečnosti vede boj? Jde o obavu, že stanovení příliš dlouhých dojezdových časů povede k úbytku lékařů. Nebude-li muset být lékař v okruhu dvaceti minut, přesune ordinaci dále. Hlavně obyvatelé méně zalidněných oblastí, jako jsou hory nebo pohraničí, mají s řídnoucí sítí lékařských ordinací zkušenosti. Pomůže však nařízení dojezdových časů? Možná by bylo účinnější vytvořit lékařům a zdravotníkům takové podmínky, aby se nesnažili získat práci pouze ve velkých městech.

 Ing. Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

KSČM , Vostrá , zdravotnictví

autor: KSČM

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Výborný: Českým zemědělcům musí Evropa naslouchat

14:16 Ministr Výborný: Českým zemědělcům musí Evropa naslouchat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání v Bruselu