Votava (ČSSD): Dluhová brzda jako klacek na příští vládu?

06.03.2013 11:40

Vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, který bývá také označován jako „ dluhová brzda “, byl postoupen na posledním jednání Sněmovny do druhého čtení. Neprošel náš návrh na přerušení jeho projednávání do doby předložení prováděcího zákona, neprošel ale ani návrh na vrácení k jeho dopracování.

Votava (ČSSD): Dluhová brzda jako klacek na příští vládu?
Foto: Václav Votava
Popisek: Poslanec za ČSSD Václav Votava

Sociální demokracie vždy zcela jasně deklarovala, že obecně podporuje zavedení dluhové brzdy jako nástroje pro snižování zadlužení země. Proto také reagovala na nabídku vyslání svých zástupců do komise pro přípravu návrhu zákona. Měl jsem tu možnost se s kolegou stínovým ministrem financí Janem Mládkem práce této komise zúčastnit. Dalo by se předpokládat, že komise připraví návrh zákona, který bude určitým kompromisem a bude akceptovatelný i pro opozici. Především proto, že se jedná o zákon ústavní, a tedy k jeho schválení potřebuje koalice i hlasy opozice.  Bohužel, nestalo se tak. Řada našich připomínek k nastavení dluhové brzdy akceptována nebyla, finalizaci návrhu pak ministerstvo financí provedlo zcela bez naší účasti. A to jistě záměrně.

Nečasova vláda a předchozí pravicové vlády, vždy se honosící označením „vláda rozpočtové odpovědnosti“ zdvojnásobily od roku 2006 státní dluh ČR, který dosahuje již bezmála 1,7 bilionu korun. Ještě na konci vlády sociální demokracie činil dluh 28% HDP, dnes po vládách rozpočtové odpovědnosti ( spíše nezodpovědnosti ) již nezadržitelně atakuje hranici 45% HDP! A světlo na konci tunelu (řečeno nejen obrazně ) vidět není. A tak světe div se, vláda nastavuje první sešlápnutí brzdy již na zadlužení 40% HDP! Náhoda či záměr? Proč přichází Nečasova vláda s dluhovou brzdou až nyní, pomalu před koncem jejího funkčního období? Proč až nyní tlačí na její rychlé schválení, dokonce bez potřebného prováděcího zákona? Poté co nasekala další stamiliardy dluhů? Hodně otázek – odpověď může být, a zřejmě je, prostá: předhodit veřejnosti nového viníka za katastrofální zadlužení země – budoucí vládu, která přijde po Nečasovi. A z dluhové brzdy učinit klacek, kterým se bude přístí vláda mlátit po hlavě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Žaloudík: Neopakujeme to, co již bylo testováno

15:18 Senátor Žaloudík: Neopakujeme to, co již bylo testováno

Tématem konference v Senátu bude tentokrát sekundární využití klinických dat