Zelení: Konec ACTA je velkým vítězstvím evropské demokracie

8. 7. 2012 10:29

Evropský parlament odmítl ve čtvrtek ratifikaci mezinárodní obchodní dohody proti padělatelství, kterou Česká republika v lednu podepsala bez ohledu na výhrady zelených, pirátů a české odborné i laické veřejnosti, že její přijetí způsobí porušování základních práv českých občanů a občanek.

Zelení: Konec ACTA  je velkým vítězstvím evropské demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška
reklama

Evropská poslankyně za Zelené/EFA Amelia Andersdotter k výsledku hlasování uvedla: "ACTA dnes spadla do propadliště dějin. Parlamentní skupina Zelení/EFA projevovala své obavy ohledně této dohody již na počátku netransparentního vyjednávání spolu s rostoucím počtem občanů a občanek. Vítáme podporu drtivé většiny evropských poslanců a poslankyň pro odmítnutí ACTA. Je správnou a demokratickou odpovědí masové mobilizaci veřejnosti proti ACTA v celé Evropě."

"To, že ACTA neprošla Evropským parlamentem asi mnoho lidí nepřekvapilo. Oči odborné veřejnosti se však nyní již upírají na jiné dokumenty, jako je například připravovaná revize směrnice o vynutitelnosti práva na duševní vlastnictví. Lze totiž očekávat, že snahy o omezení digitální svobody budou méně nápadné a rozprostřené do mnoha legislativních textů. Vedle zvýšené ostražitosti zákonodárců a občanské společnosti by jistě pomohlo přijetí preventivních opatření. Například začlenění požadavku na zachování síťové neutrality do národní i evropské legislativy," říká Antonín Slejška, vedoucí Sekce informatiky Strany zelených.

"Téměř jednohlasný nesouhlas Evropského parlamentu proti dohodě potvrzuje nezastupitelnou roli demokraticky volených zástupců a zástupkyň v ochraně práv evropské i české veřejnosti. Jasně ukazuje, že vlády členských zemí, které dohodu podepsaly, nedokázaly samostatně čelit pokusu nadnárodních společností o omezování volného šíření myšlenek pod rouškou ochrany duševního vlastnictví," říká Ondřej Horký, vedoucí zahraniční odborné sekce Strany zelených.

"Jakkoli odmítnutí ACTA představuje velké vítězství, představuje pouze první krok v reformě mezinárodního práva duševního vlastnictví, které bude podporovat svobodnou výměnu informací a zároveň chránit spravedlivou odměnu pro ty, kteří je tvoří. Tak jako zelení hráli důležitou roli v konečném odmítnutí ACTA a vládu před podpisem varovali, i nadále budeme věnovat této oblasti pozornost, aby zájmy monopolů nepřevážily nad demokracií," uzavírá předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zeleni.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macků (KDU-ČSL): Milovníky tance zveme v květnu do městské sportovní haly

20:33 Macků (KDU-ČSL): Milovníky tance zveme v květnu do městské sportovní haly

Podpora „Roztančené kostky cukru 2020“.