Zimola (ČSSD): Dostavba Temelína je příležitostí pro absolventy technických oborů

18.05.2012 22:24

„Dostavba Jaderné elektrárny Temelín je v každém případě velkou příležitostí pro snížení nezaměstnanosti v Jihočeském kraji,“ říká ředitel jihočeské pobočky Úřadu práce ČR a místopředseda Rady Jihočeského kraje pro rozvoj lidských zdrojů Ivan Loukota.

Zimola (ČSSD): Dostavba Temelína je příležitostí pro absolventy technických oborů
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola
reklama

Ke konci dubna se nezaměstnanost na jihu Čech pohybovala na hranici 7,3 procenta, přičemž díky zahájení sezónních prací klesla meziměsíčně o přibližně sedm desetin procenta. V konkrétních číslech to přesto znamená, že ke konci dubna nemělo v Jihočeském kraji práci více než 24,5 tisíce lidí. „I když patříme dlouhodobě mezi regiony, které mají jednu z nejnižších nezaměstnaností, každé další pracovní místo, které může v regionu vzniknout, je vítané. A pracovní místa, která vzniknou díky dostavbě JETE, nebudou jen sezónní záležitostí. Navíc se bude jednat o široké spektrum zaměstnání jak pro vyučené řemeslníky, tak pro úzce specializované vysokoškoláky“ očekává snížení počtu nezaměstnaných v souvislosti s dostavbou elektrárny Temelín hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

„Dopředu nelze říci kolik lidí z kraje bude zaměstnáno přímo v rámci stavby u odborných firem, ale je zřejmé, že další místa vzniknou v oblastech ubytování, stravování, dopravy a dalších doplňkových služeb. Nové příležitosti přinese už vlastní etapa přípravy stavby. Tím myslím celý rozvoj potřebné infrastruktury například v oblasti dopravy a bydlení,“ konstatoval Loukota.

Z údajů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) by rozšíření Jaderné elektrárny Temelín o další dva bloky mohlo v regionu zaměstnat až zhruba 15 tisíc lidí.

Přibližně čtyři tisíce lidí zaměstná podle aktuálních odhadů vlastní dostavba elektrárny, zhruba 500 lidí bude potřebovat společnost ČEZ pro zajištění provozu dvou nových bloků. Dalších asi deset tisíc lidí najde práci v rámci zajištění služeb pro ty, kteří se budou na výstavbě elektrárny a jejím následném provozu přímo podílet.

Je to odhad, který vychází ze zkušeností obcí nacházejících se poblíž řady evropských jaderných elektráren. „V Evropě existuje společenství obcí, které mají ve svém sousedství jadernou elektrárnu. Tyto obce rozvoj jaderné energetiky podporují a argumentují mimo jiné tím, že na každého pracovníka elektrárny jsou navázáni dva až tři další lidé, které elektrárna nepřímo živí. To sice nejsou empirické údaje, ale praktické zkušenosti lidí žijících u elektráren,“ uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

Skladba profesí potřebných pro dostavbu Temelína bude velmi široká. Od stavebních inženýrů, dělníků všech stupňů a profesí až po techniky se zaměřením na energetiku. „Tyto obory vzdělávání Jihočeský kraj i společnost ČEZ dlouhodobě podporuje na školách zřizovaných krajem. Při dostavbě elektrárny by tak mohli získat práci právě absolventi těchto podporovaných technických oborů a tato podpora by se zúročila,“ dodal hejtman Zimola. K těmto zaměstnáním se ale přidruží i další pracovní místa v dopravě a službách. Stavitelé elektrárny budou muset někde bydlet, nějak jezdit do práce, někde se stravovat. Současně ale budou také relaxovat, sportovat a chodit za kulturou. Potřebovat budou mimo jiné lékaře a jejich děti školy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Praha buduje síť menších center pro lidi bez přístřeší

16:27 Johnová (Praha sobě): Praha buduje síť menších center pro lidi bez přístřeší

Místo několika velkokapacitních zařízení se zázemím pro osoby bez domova pracuje hlavní město na vzn…