Zimola: ODS aneb protekcionismus, klientelismus, hamižnost

10.02.2013 9:05 | Zprávy

Předsedkyně poslanecké sněmovny M. Němcová včera udělala gesto, kterým na sebe upoutala pozornost médií, ale především si přivolala kousavé reakce z řad ODS.

Zimola: ODS aneb protekcionismus, klientelismus, hamižnost
Foto: archiv kraje
Popisek: Jiří Zimola

Především slova B. Šťastného: „Jestliže se paní Němcová omlouvá za to, že lidé, kteří řadu let pracovali ve prospěch ODS i této vlády ve veřejné službě a po odchodu z politického života pokračují jako zástupci státu v některých organizacích, tak já se musím omluvit za to, že jsem paní Němcovou volil do pozice předsedkyně sněmovny,“ jsou zcela jasným signálem, že přes „fackování“ voliči, kterým ODS v několika posledních volbách prošla, úpěnlivě dbá na svých nepsaných „programových“ zásadách: protekcionismus, klientelismus, hamižnost….

Každá normálně fungující soukromá firma, a dokonce i obyčejný státní podnik, pokud nepatří mezi „strategické“ s volnými křesly pro politické vysloužilce, dbá na to, aby ve výkonném managementu i ve statutárních orgánech byli lidé kompetentní, kteří za sebou mají zkušenosti s řízením lidí a manažerskou ekonomkou.  Čím větší podnik, tím jsou přísnější kritéria i vlastní výběr. Těmto firmám totiž jde o stovky miliónů či miliardy a o práci pro stovky zaměstnanců.  Jen ODS upřednostňuje svůj vlastní zájem a je ochotna riskovat osud velkých firem, tím že je nechá spravovat lidmi, jejichž jedinou odbornost kvalifikací je praxe v lobbingu (např. Vondra a Šnajdr pracovali jako lobbisté).

Není s podivem, že ČSA se léta zmítají v problémech. Pokud to tak půjde dál, problémů bude přibývat.  Jediným lékem snad nakonec je prodej těchto firem investorům, kteří jejich řízení svěří do rukou profesionálům a „trafikanty“ vyženou.

Pro to, aby ODS sehnala trafiky pro všechny svoje členy, by měla začít přemýšlet o znárodňování privátních firem. I když vlastně na druhou stranu při tempu, kterým strana ztrácí své voliče a i vlastní členy, si s těmi státními podniky vystačí. Hold, komu není rady, tomu není pomoci. A kmotrovské struktury v ODS ukazují, že nebudou dbát rad ani zvenku ani od svých osvícenějších a slušnějších spolustraníků. 

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

19:11 Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…