Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zareagoval na události, k nimž došlo ve dnech před výročím vzniku Československa. Je přesvědčen o tom, že by Daniel Herman měl odejít z vlády. Nicméně si nemyslí, že to udělá, i když poškodil zájmy svého státu a jednal proti usnesení své vlády, protože jeho touha být i nadále ministrem kultury bude silnější než cokoli jiného. Prezident zvažuje, že tuto otázku nadnese premiéru Bohuslavu Sobotkovi v úterý, kdy ho na jeho žádost přijme. „Pan prezident má v zásadě pravdu. Ale žijeme v České republice, kde například docent ústavního práva v deníku Právo takovou možnost odmítá. Mluví o svědomí a morální odpovědnosti podobně jako pan Herman a ví bůh, co tím myslí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Daniela Hermana jistě posílil otevřený dopis, který na jeho podporu podepsalo 24 z 29 ředitelů příspěvkových organizací, které Ministerstvo kultury zřizuje, takže mu i přímo osobně podléhají. „Pan ministr kultury nemůže jen tak opustit místo distributora finančních příspěvků ‚kulturním organizacím‘, jejichž ředitelé ho tím dopisem podpořili, protože ti by pak museli najít rychle někoho jiného, kdo by tuto starost po panu Hermanovi vzal na sebe. Pokud si ale někdo myslí, že po letošním 28. říjnu a ‚operaci Brady‘ jeho popularita závratně stoupla, neměl by toto své přesvědčení přeceňovat. Možná, že příští volby ukáží, že nejen pan Herman, ale i KDU-ČSL, se trochu, nebo dokonce víc než dost, přepočítali,“ domnívá se politický analytik
Kulturně neklidní neprotestují proti čínským investicím, z nichž něco mají
Vrací se k tomu, jak rozhlasový komentátor Petr Nováček naznačil, že ČSSD je placena z tajných čínských fondů. „To je na podání trestního oznámení, buď na ČSSD, nebo na pana Nováčka. Ale na druhé straně, také fotbalisté SK Slavia běhají po ligových a evropských hřištích s nápisem China a ani Jiřina Šiklová, Táňa Fischerová, Bára Štěpánová a dokonce ani Olga Sommerová, natož pak vedení karlovarského MMF, neprotestují, proti čínským investicím do sportu a kultury v ČR. A hlavně, všichni ti kulturně neklidní nechť rozhodují, zda si vybrat mezi dalajlámou nebo vládou ČLR, zda půjdou do své volební kampaně, třeba v čele s panem Hermanem, a občané, nikoli ti jediní moudří, rozhodnou, jakou politiku ten pověstný ‚středoevropský tygr‘ bude vůči ‚rudé Číně‘ dělat. Přece jen nejde mluvit čtvrt století o demokracii, a když se to nehodí, tak se na ta všechna krásná slova vykašlat,“ komentuje Zdeněk Zbořil dvojakou hru kulturní fronty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník